Lukas Papademos będzie premierem?

Działacze partii socjalistycznej PASOK i konserwatywnej Nowej Demokracji zdementowali we wtorek przed południem informacje, że ostatecznie porozumieli się w sprawie kandydatury Lukasa Papademosa na stanowisko premiera tymczasowego rządu koalicyjnego Grecji.

 

O uzgodnieniu kandydatury byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego informowało wcześniej wiele greckich mediów. Mówiły o tym również agencji dpa źródła w PASOK.

 

Tymczasem telewizja państwowa ogłosiła niedawno: "Są sprzeczne informacje. Zagadka nie została rozwiązana".

 

Rzecznik Nowej Demokracji Janis Michelakis podkreślał we wtorek, że kandydatura nowego premiera musi zostać uzgodniona jeszcze tego dnia. Potwierdził, że przedstawiciele opozycyjnego ugrupowania wejdą w skład nowego rządu jedności narodowej. Rzecznik wykluczył jednocześnie, by gabinet składał się wyłącznie z technokratów.

 

W poniedziałek komisarz ds. gospodarczych i walutowych UE Olli Rehn oświadczył, że kolejna transza pomocy dla Grecji w wysokości 8 mld euro będzie wypłacona w listopadzie, jeśli dwie partie mające utworzyć koalicję pisemnie zobowiążą się do przyjęcia programu pomocowego.

 

Głównym zadaniem nowego gabinetu będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

 

Drugi pakiet przygotowany dla Grecji przez euroland i MFW opiewa na 130 mld euro (w tym 30 mld na gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości). W zamian kraj ma jednak przyjąć daleko idący program oszczędności, który budzi masowy sprzeciw obywateli.

 

Rząd koalicyjny ma urzędować do przedterminowych wyborów parlamentarnych 19 lutego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook