Grecja i mozolne rządowe negocjacje

Negocjacje między dwiema głównymi partiami politycznymi w Grecji w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej trwały w poniedziałek do późnych godzin nocnych. Agencja AFP zauważa, że rozmowy były mozolne; nie ogłoszono na razie nazwiska nowego premiera.

 

Rzecznik greckiego rządu zaprzeczył w poniedziałek wieczorem doniesieniom mediów, że odchodzący premier Grecji Jeorjos Papandreu i jego konserwatywny rywal Antonis Samaras doszli do porozumienia w sprawie szefa nowego rządu koalicyjnego. Dodał, że przywódcy polityczni kontynuują rozmowy w celu wyznaczenia nowego premiera.

 

Według innego, anonimowego źródła rządowego, rozmowy toczą się "w konstruktywnym duchu".

 

Wcześniej telewizja publiczna Net podała, że Papandreu i Samaras osiągnęli porozumienie, a nazwisko nowego premiera będzie ogłoszone we wtorek rano wraz ze składem nowego gabinetu.

 

Późnym wieczorem rzecznik rządu poinformował, że nadzwyczajne posiedzenie greckiego rządu odbędzie się we wtorek w południe czasu lokalnego (11 czasu polskiego). Nie sprecyzował jednak, co dokładnie będzie tematem spotkania.

Papandreu i Samaras wstępnie uzgodnili utworzenie nowego gabinetu w niedzielę. Ustalono, że na jego czele nie stanie Papandreu.

 

Według mediów, największe szanse na objęcie stanowiska szefa przejściowego rządu ma były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego (w latach 2002-2010), 64-letni Lukas Papademos, prawa ręka prezesa EBC Jean-Claude'a Tricheta i doradca premiera Papandreu.

 

Tymczasem Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich Nikiforos Diamanduros powiedział w poniedziałek agencji Reutera, że dzień wcześniej miał telefon z pytaniem, czy objąłby stanowisko szefa nowego rządu. Odmówił jednak odpowiedzi, kto był jego rozmówcą i o jakie warunki chodziło.

 

Aby wyjaśnić opóźnienia w poniedziałkowych rozmowach pomiędzy rządzącymi a opozycją media greckie wieczorem spekulowały o warunkach postawionych przez Papademosa, wykładowcę na uniwersytecie w Harvardzie, który miałby zwłaszcza chcieć przesunięcia daty przedterminowych wyborów, wyznaczonej na 19 lutego w historycznym porozumieniu pomiędzy rządzącym Ogólnogreckim Ruchem Socjalistycznym (PASOK) a opozycyjną prawicową Nową Demokracją.

 

Media twierdzą, że targi między obydwiema stronami dotyczą też zastrzeżeń prawicy w sprawie mianowania ministrów do nowego rządu.

 

Głównym zadaniem nowego gabinetu będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

 

Drugi program ratunkowy przygotowany dla Grecji przez euroland i MFW opiewa na 130 mld euro (w tym 30 mld na gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości). W zamian kraj ma jednak przyjąć daleko idący program oszczędności, który budzi masowy sprzeciw obywateli.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook