Mosialos: Dziś był historyczny dzień dla Grecji

Pemier Grecji Jeorjos Papandreu i lider prawicowej opozycji Antonis Samaras wstępnie uzgodnili w niedzielę utworzenie nowego rządu koalicyjnego. Ustalono, że na czele gabinetu nie stanie Papandreu. Nowy rząd może być zaprzysiężony w ciągu tygodnia.

 

Rozmowy na temat nowego rządu będą kontynuowane w poniedziałek. Według nieoficjalnych informacji, tego dnia ma być desygnowany nowy premier.

 

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nowy rząd koalicyjny zostanie zaprzysiężony i wystąpi o wotum zaufania w ciągu tygodnia - powiedział rzecznik rządu Ilias Mosialos, po czym dodał: "Dziś był historyczny dzień dla Grecji".

 

Greckie media przewidują, że nowym premierem zostanie Lukas Papademos, były wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Centralnego.

 

Głównym zadaniem nowego rządu będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji. Później odbędą się przedterminowe wybory.

 

Unia Europejska wzmogła w niedzielę nacisk na Grecję, by ta utworzyła natychmiast rząd jedności narodowej w celu przyjęcia nowego programu pomocowego, podkreślając, że stawką jest członkostwo Aten w strefie euro.

 

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, powiedział agencji Reutera, że utworzenie takiego rządu przez Grecję "jest przekonującym sposobem przywrócenia zaufania i wywiązania się z zobowiązań".

 

Zaznaczył, że Grecja w ubiegłym tygodniu nadużyła zaufania partnerów ze strefy euro i sama się postawiła na drodze w kierunku porzucenia wspólnej waluty, lecz wydaje się, że obecnie znów jest na właściwym torze.

 

- W Atenach trwają wysiłki nad umocnieniem tego zaufania i czekamy na przekonujący raport w tej sprawie od ministra finansów (Ewangelosa) Wenizelosa jutro w eurogrupie - powiedział Rehn agencji Reuters w wywiadzie telefonicznym. W poniedziałek wieczorem w Brukseli ma się odbyć spotkanie eurogrupy, czyli ministrów finansów strefy euro.

 

W ubiegły poniedziałek premier Jeorjos Papandreu zapowiedział zorganizowanie referendum, w którym głosujący mieli się wypowiedzieć w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Aten, uzgodnionego na szczycie strefy euro. Zapowiedź ta spowodowała zamieszanie na rynkach finansowych i dezorientację europejskich przywódców. W piątek minister Wenizelos poinformował, że Ateny wycofały się z planów referendum. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook