Tolkas: Jesteśmy bardzo blisko konsensusu

Premier Grecji Jeorjos Papandreu zrezygnuje ze stanowiska, kiedy tylko zawarte zostanie porozumienie w sprawie rządu jedności narodowej - poinformowały w niedzielę źródła rządowe i partyjne. Porozumienie to jest już bliskie - uważa rzecznik rządu.

 

- Jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia konsensusu - powiedział Angelos Tolkas. Według niego przywódcy partii rządzącej PASOK i opozycji bliscy są porozumienia rozwiązującego polityczny impas, który zagraża popchnięciem kraju w stronę bankructwa.

 

Jak dodał, strona rządowa oczekuje, że opozycyjna "Nowa Demokracja w najbliższych godzinach wyda jeszcze bardziej elastyczne oświadczenie".

 

Rząd grecki wykluczył dymisję Papandreu, zanim nie dojdzie do porozumienia w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej i desygnowania nowego premiera.

 

Przywódca Nowej Demokracji Antonis Samaras powiedział wcześniej, że chce pomóc w rozwiązaniu kryzysu, o ile Papandreu odejdzie.

 

Być może Papandreu poda się do dymisji już w niedzielę w nocy - poinformował starszy rangą członek PASOK, parlamentarzysta Telemachos Hitiris.

 

Główny cel, czas trwania i przywódca takiego rządu muszą zostać uzgodnione, zanim Papandreu złoży dymisję - zastrzegł. W jego ocenie taka koalicja musi być "mieszanką polityków i technokratów", a jej szef może być albo politykiem, albo technokratą.

 

Papandreu zwołał spotkanie swojej ekipy na godz. 15 czasu polskiego, lecz ma zwyczaj opóźniania spotkań w sytuacjach kryzysowych - przypomina agencja AFP.

 

Według Papandreu nowy rząd musi uratować kraj przed bankructwem i uniknąć opuszczenia przez Grecję eurolandu, zapewniając wdrożenie planu oddłużenia kraju uzgodnione przez strefę euro pod koniec października w Brukseli. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook