Wezwanie ETA do zaprzestania przemocy

Uczestnicy międzynarodowej konferencji wezwali w poniedziałek organizację terrorystyczną ETA do zaprzestania przemocy i podjęcia dialogu z rządami Hiszpanii i Francji. W spotkaniu uczestniczył m.in. były premier Irlandii Bertie Ahern.

 

Celem poniedziałkowego spotkania w San Sebastian, w Kraju Basków, było wypracowanie programu działań w kierunku zakończenia ponad 40-letniej walki zbrojnej prowadzonej przez separatystów z ETA.

 

- Apelujemy do ETA, by złożyła publiczną deklarację o definitywnym zakończeniu działalności zbrojnej i wystąpiła do rządów Hiszpanii oraz Francji z propozycją dialogu - powiedział Ahern, prezentując wnioski z konferencji.

 

Oprócz baskijskich polityków wzięli w niej udział m.in. były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, przywódca północnoirlandzkiej partii Sinn Fein, Gerry Adams, oraz doradca byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira, Jonathan Powell. Był on zaangażowany w negocjacje z IRA, które w 2005 roku doprowadziły do zaprzestania przemocy przez tę organizację.

 

Uczestnicy spotkania wezwali władze w Madrycie i Paryżu, by przyjęły ewentualną deklarację ETA i zgodziły się na dialog "wyłącznie na temat konsekwencji konfliktu". Jak pisze agencja EFE, w ten sposób określa się zazwyczaj kwestie dotyczące sytuacji więzionych członków ETA i rozbrojenia tej organizacji.

 

Mediatorzy opowiedzieli się za "podjęciem ważnych kroków w kierunku pojednania, (...) przyznania rekompensat i udzielenia pomocy wszystkim ofiarom".

 

Według anonimowego przedstawiciela Baskijskiej Partii Nacjonalistycznej (PNV), ETA, która w styczniu ogłosiła zawieszenie broni, już podjęła decyzję o całkowitym zaprzestaniu przemocy i może to zadeklarować jeszcze w tym tygodniu. Jego zdaniem, konferencja "toruje drogę w kierunku tej ostatecznej decyzji".

 

- Gdy istnieje prawdziwa szansa na pokój, powinno się z niej skorzystać - powiedział Bertie Ahern. - Taką szansę stworzyły żądania obywateli Hiszpanii i ich reprezentantów politycznych, którzy chcą rozwiązać ten konflikt za pomocą dialogu, demokracji i bez przemocy - dodał były irlandzki premier.

 

Po zamachu na lotnisku Barajas w Madrycie 30 grudnia 2006 roku, który zakończył poprzednie "permanentne zawieszenie broni", władze Hiszpanii przerwały negocjacje z ETA.

 

Od powstania organizacji w 1968 roku w zamachach przeprowadzonych przez ETA zginęło 858 osób: wojskowych, członków Gwardii Cywilnej, policjantów, polityków, sędziów, a także setki przypadkowych osób. ETA walczy o niepodległość Baskonii.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?