Czy w Portugalii wybuchną ostre zamieszki?

W najbliższych dniach w Portugalii należy spodziewać się wzrostu niezadowolenia społecznego w związku z wdrażaniem przez rząd programu oszczędnościowego - wynika z tajnego raportu kontrwywiadu oraz policji, do którego dotarł dziennik "Diario de Noticias".

 

"W najbliższych dniach możliwy jest wybuch zamieszek społecznych w Portugalii. Siły bezpieczeństwa zostały już postawione w stan podwyższonej gotowości" - ujawnił w poniedziałek lizboński dziennik. "Istnieje prawdopodobieństwo największych od 30 lat zamieszek ulicznych w naszym kraju" - poinformowała gazeta.

 

Portugalska telewizja publiczna RTP potwierdziła, że "od niedawna służby kontrwywiadowcze oraz policja pozostają w stanie podwyższonej gotowości" i szczegółowo analizują sytuację w kraju. "W ostatnich dniach służby bezpieczeństwa zorganizowały swoim funkcjonariuszom specjalistyczne szkolenia dotyczące reagowania w sytuacji wybuchu zamieszek" - ujawniła RTP.

 

Pomimo zorganizowanego pomiędzy 21 a 28 września strajku portugalskich służb bezpieczeństwa, domagających się wzrostu płac, przedstawiciele policji zapewniają, że jej funkcjonariusze wezmą udział w tłumieniu rozruchów ulicznych.

 

- Potrafimy doskonale odróżnić, czym jest walka o nasze prawa, a czym troska o dobro państwa i realizowanie postawionych nam zadań. W przypadku wybuchu zamieszek podobnych do tych, które w ostatnich miesiącach miały miejsce w Wielkiej Brytanii czy Grecji, nasze służby bezpieczeństwa zareagują szybko i skutecznie - powiedział Paulo Rodrigues z Komisji Stałej Stowarzyszenia Policjantów.

 

Pod koniec września premier Pedro Passos Coelho oświadczył, że rząd nie zawaha się użyć siły w przypadku wybuchu zamieszek społecznych. - Czym innym są manifestacje, a czym innym rozruchy. Nie mamy nic przeciwko protestom niezadowolonych grup społecznych, ale nie będziemy tolerować wandali i ulicznych podpalaczy - podkreślił.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?