Merkel: Wspólnie uformujmy unię stabilności

Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła we wtorek możliwość wdrożenia nowych programów pobudzania koniunktury gospodarczej. Jak oświadczyła, walka z kryzysem zadłużenia poprzez zaciąganie kolejnych długów to zły pomysł.

 

- W sprawie kolejnych programów pobudzenia koniunktury nie jesteśmy do dyspozycji. Przekonanie, że wzrost gospodarczy można osiągnąć zaciągając coraz więcej długów, jest błędnym przekonaniem - powiedziała Merkel w wystąpieniu na konferencji federacji niemieckiego przemysłu BDI.

 

O wdrożenie nowych programów pobudzenia koniunktury kilkakrotnie apelowały do krajów europejskich USA. W poniedziałek amerykański prezydent Barack Obama zarzucił krajom eurolandu, że zbyt wolno reagują na sytuację kryzysową, co napawa strachem cały świat.

 

Zdaniem Merkel zaciągając w przeszłości długi Europa, ale także USA same ograniczyły sobie pole do działania na przyszłość. - Ważne, byśmy opuścili drogę w kierunku unii zadłużenia i wspólnie uformowali unię stabilności - dodała.

 

Kanclerz przypomniała, że po wybuchu kryzysu finansowego i gospodarczego trzy lata temu Niemcy wdrożyły programy walki z recesją, służące wsparciu banków, a następnie gospodarki. Jak oceniła, obecnie ma miejsce trzecia faza kryzysu, związana z zadłużeniem państw. - Nie mamy do czynienia z kryzysem euro, lecz z kryzysem zadłużenia - podkreśliła.

 

We wtorek Merkel oświadczyła także, że ma szacunek dla Grecji za zapoczątkowane reformy strukturalne w tym kraju. Zapewniła, że Niemcy "uczynią wszystko, co możliwe, by pomóc Grecji odzyskać zaufanie" rynków finansowych.

 

Wieczorem niemiecka kanclerz spotka się z przebywającym w Berlinie na zaproszenie BDI premierem Grecji Jeorjosem Papandreu. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?