Interpol wydał nakaz aresztowania Kadafiego

Międzynarodowa organizacja policyjna, Interpol, poinformowała w piątek o wydaniu nakazu aresztowania obalonego przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szwagra Abdullaha al-Senussiego, który był szefem wywiadu libijskiego.

 

Nakaz "znacznie ograniczy możliwości przekraczania granic przez tych trzech mężczyzn i będzie przydatnym narzędziem sprzyjającym ich zlokalizowaniu i schwytaniu" - napisał w komunikacie sekretarz generalny Interpolu, Ronald K. Noble.

 

Pod koniec czerwca nakazy aresztowania Kadafiego, jego syna oraz Senussiego wydał Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze. Z wnioskiem o ich wydanie w związku z "wcześniej zaplanowanym" zabijaniem uczestników antyrządowych protestów w Libii zwrócił się w maju prokurator MTK Luis Moreno-Ocampo. Według niego, Kadafi opracował plan tłumienie protestów, wykorzystując do tego "skrajną przemoc ze skutkiem śmiertelnym", a wraz z synem i Senussim realizował politykę "powszechnych i systematycznych ataków" przeciwko cywilom.

 

Nie jest jasne, gdzie przebywa obecnie Kadafi i jego najbliższe otoczenie. Dyktator opuścił Trypolis najpewniej po wkroczeniu do miasta 21 sierpnia oddziałów powstańczych. W rękach sił wiernych Kadafiemu pozostaje jeszcze kilka miast, w tym rodzinne miasto obalonego przywódcy - Syrta.

 

Minister zdrowia w tymczasowym rządzie libijskim Nadżi Barakat powiedział w tym tygodniu, że w trwającej od lutego wojnie domowej w Libii zginęło co najmniej 30 tys. ludzi, a około 50 tys. zostało rannych. Szacunki oparto na doniesieniach szpitali, władz lokalnych i dowódców sił powstańczych.

 

Barakat dodał, że ostateczna liczba zabitych i rannych może okazać się wyższa, niż się obecnie ocenia. Libia ma ponad 6 mln ludności.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?