Węgry: Zapowiedź redukcji długu publicznego

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział we wtorek kolejną redukcję długu publicznego - z 77 do 73 proc. PKB. Poinformował o tym dziennikarzy po posiedzeniu Rady Ministrów.

 

- Rząd obniży wysokość długu narodowego o 4 pkt proc., z 77 do 73 proc. - powiedział.

 

- W ciągu najbliższych dwóch miesięcy spłacimy około 4 mld euro bez zaciągania nowych kredytów, gdyż dług jest naszym wrogiem numer jeden - oznajmił Orban, dodając, że 3 mld będą pochodzić z rezerw dewizowych Węgier, a 1 mld z prywatnych funduszy emerytalnych, które rząd znacjonalizował.

 

Orban chce obniżyć wysokość długu państwowego do 70 proc. PKB w 2012 r. i zbliżyć się do poziomu 60 proc. PKB w 2014 r. Węgry, które są najbardziej zadłużonym z nowych członków UE, już obniżyły swój dług publiczny z 81 proc. PKB do 77 proc. w czerwcu tego roku.

 

Rząd węgierski zobowiązał się także do obniżenia deficytu budżetowego do mniej niż 3 proc. PKB w 2011 r. Jednakże z powodu niższego wzrostu gospodarczego, niż przewidywano (około 2 proc. w 2011 r. zamiast 3 proc.), rząd będzie musiał załatać dziurę rzędu 100 mld ft (370 mln euro).

 

"Podniesiemy podatki od gier, tytoniu, produktów alkoholowych i benzyny - zapowiedział minister gospodarki Gyoergy Matolcsy. - Poza tym zwiększymy skuteczność ściągania podatków, zwłaszcza co się tyczy VAT, i wprowadzimy ograniczenia wydatków w administracji publicznej".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~marco 23:35:34 | 2011-09-06
Módlmy się o takie Wodza

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?