Grecja: premier obiecuje więcej reform i wybory

Premier Grecji Jeorjos Papandreu zapewniał w sobotę, że mimo wielu sprzeciwów w kraju zostaną wdrożone reformy finansów publicznych i w innych dziedzinach. Zapowiedział, że wybory parlamentarne odbędą się zgodnie z planem w 2013 r., a nie przed terminem.

 

Szef greckiego rządu przemawiał w sobotę na zjeździe rządzącej partii - Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK) w 37. rocznicę jej powstania.

 

Jak podkreślił Papandreu, jego gabinet zrobi co do niego należy, jeśli chodzi o naprawę greckich finansów. Premier zaapelował jednocześnie o bardziej skoordynowaną politykę fiskalną na poziomie europejskim. Zaatakował również - jak to nazwał - "nieopanowany międzynarodowy system finansowy".

 

Papandreu skrytykował również kilku młodych przedstawicieli swego ugrupowania, którzy protestowali przeciwko reformom oświaty.

 

Jak napisała w zeszłym tygodniu agencja dpa, z powodu osłabienia gospodarki oraz spadku wpływów podatkowych Grecja może nie zrealizować celów, jakie w dziedzinie stabilizowania swych finansów publicznych uzgodniła z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

 

Według raportu greckiej komisji parlamentarnej, tegoroczny deficyt budżetowy może wynieść około 8,8 proc. PKB, choć wcześniej zobowiązano się doprowadzić go do poziomu 7,5-7,6 proc. PKB. Dla UE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego jest to jeden z warunków kontynuowania pomocy dla Grecji, zmagającej się z dramatycznym kryzysem finansowym.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook