23 ofiary, 81 rannych w zamachu w Abudży

Liczba ofiar śmiertelnych zamachu w piątek na budynek ONZ w stolicy Nigerii Abudży wzrosła do 23 - głosi nowy bilans podany w niedzielę przez rzecznika ONZ. 81 osób zostało rannych.

 

Do zamachu przyznała się w piątek Boko Haram - islamistyczna grupa bojówkarska domagająca się wprowadzenia szariatu w całej Nigerii.

 

Według władz bezpieczeństwa w budynek wjechał samochód, który następnie eksplodował, poważnie uszkadzając część biurowego kompleksu, w którym zazwyczaj pracuje około 400 osób.

 

Ataki podejmowane przez Boko Haram (w języku hausa oznacza to mniej więcej "zachodnia edukacja jest grzeszna") są coraz intensywniejsze i dochodzi do nich na coraz większym obszarze Nigerii.

 

Źródła bezpieczeństwa i dyplomaci obawiają się, że Boko Haram może mieć powiązania z innymi, bardziej zorganizowanymi grupami poza Nigerią.

 

Zastępca sekretarza generalnego ONZ Asha-Rose Migiro potępiła w niedzielę zamach.

 

"To atak przeciwko pokojowi światowemu i przeciwko ludzkości, gdyż ci, którzy tu pracują, pochodzą z różnych krajów" - powiedziała dziennikarzom na miejscu zamachu.

 

Rówienż Ojciec Święty Benedykt XVI zaapelował do islamskich terrorystów o nawrócenie,  porzucenie drogi śmierci i przemocy, a wybór życia i godziwego dialogu, czytamy w telegramach, które przesłał na ręce prezydenta Nigerii Jonathana Goodlucka oraz serkretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?