MAEA ostrzega przed libijską "brudną bombą"

W ośrodku badawczym koło Trypolisu znajduje się uran i inne materiały, których można użyć do zbudowania nuklearnej "brudnej wojny", a libijscy powstańcy powinni je zabezpieczyć - oświadczył w środę były wiceszef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

 

By poprawić swe napięte stosunki z Zachodem, w roku 2003 przywódca Libii Muammar Kadafi zgodził się zrezygnować ze wszystkich przedsięwzięć na rzecz uzyskania broni jądrowej, chemicznej i biologicznej.

 

Olli Heinonen, który do połowy ubiegłej dekady jako zastępca dyrektora generalnego ONZ-owskiej agencji kierował jej podejmowanymi na całym świecie kontrolami bezpieczeństwa nuklearnego, zaznaczył, że libijski program wzbogacania uranu został w następstwie tej decyzji zdemontowany. Z Libii wywieziono wtedy znaczne ilości dokumentacji technicznej i elementów składowych wirówek do wzbogacania uranu.

 

Ewakuacja wzbogaconego uranu, będącego paliwem w doświadczalnym reaktorze atomowym w mieście Tadżura niedaleko Trypolisu, trwała znacznie dłużej, ale ostatni jego ładunek opuścił Libię drogą lotniczą pod koniec 2009 roku. Jednak według Heinonena, w Tadżurze nadal znajdują się znaczne ilości izotopów promieniotwórczych, radioaktywnych odpadów i nisko wzbogaconego uranowego paliwa reaktorowego.

 

"Choć możemy być wdzięczni, że w Libii nie ma już zapasów uranu wysoko wzbogaconego, to materiały pozostałe w Tadżurze mogą, w razie dostania się w niewłaściwe ręce, zostać użyte jako składniki brudnych bomb. Aktualna sytuacja w Tadżurze nie jest jasna" - napisał były wicedyrektor w oświadczeniu, umieszczonym w internecie.

 

Tak zwana brudna bomba może zawierać konwencjonalny ładunek wybuchowy i różne substancje radioaktywne, przeznaczone do skażenia strefy, okalającej miejsce eksplozji.

 

Zdaniem Heinonena, powstańcza Tymczasowa Rada Libijska "powinna zapewnić świat, że bierze na siebie odpowiedzialność i podejmie niezbędne kroki na rzecz zabezpieczenia tych potencjalnie niebezpiecznych" materiałów promieniotwórczych.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook