Adwokat Demjaniuka chce umorzenia procesu

Adwokat oskarżonego o udział w Holokauście Johna Demjaniuka zażądał umorzenia procesu, który toczy się od poniedziałku przed sądem w Monachium.

 

Jak podała agencja dpa, Ulrich Busch argumentował, że 89-letni oskarżony został przewieziony z USA do Niemiec pomimo jego śmiertelnej choroby. Ta "przymusowa deportacja" była nielegalna – mówił Busch.

 

W poniedziałek biegli lekarze zaprzeczyli, by Demjaniuk był śmiertelnie chory i orzekli, że może brać udział w rozprawach, lecz jedynie przez dwie 90-minutowe sesje dziennie. Oskarżony cierpi na chorobę szpiku kostnego, która stanowi wstępne stadium białaczki. Ma też kłopoty z sercem i nadciśnienie.

 

Pochodzący z Ukrainy John Demjaniuk, domniemany strażnik w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Sobiborze, został w maju deportowany z USA do Niemiec. Oskarżony jest o pomoc w zamordowaniu 27.900 Żydów w Sobiborze w 1943 roku. Jego adwokat uzasadniał wniosek o umorzenie postępowania również tym, że stawiane Demjaniukowi zarzuty podnoszono już podczas wcześniejszego procesu w Izraelu. Nikt nie może być sądzony dwa razy za to samo – argumentował Busch.

 

W 1988 roku izraelski sąd skazał Demjaniuka na śmierć, uznając, że to on był oprawcą z Treblinki, nazywanym przez więźniów "Iwanem Groźnym". Sąd Najwyższy Izraela uchylił jednak w 1993 roku ten wyrok wobec braku wystarczających dowodów. Z ujawnionych na początku lat 90. dokumentów wynikało, że "Iwanem Groźnym" była inna osoba. Według adwokata niemiecki wymiar sprawiedliwości nie ma także jurysdykcji nad Demjaniukiem, który w hitlerowskich obozach nie był niemieckim funkcjonariuszem.

 

Monachijski sąd odłożył rozpatrzenie wniosków obrońcy Demjaniuka na późniejszy termin. Na wtorek zaplanowano odczytanie aktu oskarżenia.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook