Janukowycz: Ukraina przystąpi do UE za 10 lat

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył, że jego kraj przystąpi do Unii Europejskiej "za jakieś 10 lat". Janukowycz po raz pierwszy wymienił przewidziany termin uzyskania przez Ukrainę członkostwa w UE.

 

"Za jakieś dziesięć lat Ukraina będzie należała do Unii Europejskiej(...), jestem tego pewien" - oświadczył Janukowycz w artykule dla opiniotwórczego tygodnika "Dzerkało Tyżnia". Fragmenty artykułu zostały opublikowane w piątek w internecie.

 

"Jesteśmy całkowicie zdecydowani, jeśli chodzi o naszą przyszłość. Nasz europejski wybór stał się fundamentem ukraińskiej polityki zagranicznej - zapewnił Janukowycz, który jest uważany raczej za polityka prorosyjskiego. - Chcemy uczestniczyć w(...) budowaniu zjednoczonej Europy, opierając się na takich wartościach jak wolność, demokracja i prawo".

 

Stosunki ukraińsko-unijne stały się bardziej napięte po aresztowaniu byłej premier Julii Tymoszenko, oskarżanej o nadużycie władzy. Tą decyzją Ukraina ściągnęła na siebie krytykę państw Zachodu.

 

W piątek UE dała do zrozumienia, że kwestia Tymoszeko utrudnia negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, które miały być zakończone jeszcze w tym roku.

 

"Celem UE jest wciąż zakończenie do końca roku negocjowania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, ale rozwój sytuacji na Ukrainie nie jest pozytywny" - powiedział rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Michael Mann.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?