Barack Obama studzi gorączkowe nastroje

Mimo obniżenia ratingu USA przez firmę Standard & Poor's (S&P), rynki nadal wierzą w wiarygodność kredytową Stanów Zjednoczonych - powiedział w poniedziałek prezydent Barack Obama.

 

Wyraził też nadzieję, że obniżenie ratingu uświadomi kongresmanom konieczność pilnego rozwiązania problemów zadłużenia. Dodał, że nie wierzy, by redukcję deficytu budżetowego można było osiągnąć wyłącznie przez cięcia wydatków.

 

S&P obniżył w piątek ranking wiarygodności kredytowej rządu USA z maksymalnej oceny AAA do AA+. Po raz pierwszy w historii agencja ratingowa zdegradowała w ten sposób obligacje skarbowe USA.

 

- Obojętne, co sądzi jakaś agencja ratingowa, zawsze byliśmy i zawsze będziemy krajem AAA - powiedział prezydent.

 

S&P uzasadnił obniżenie rankingu brakiem przekonania, że uchwalony 2 sierpnia przez Kongres plan redukcji deficytu budżetowego wystarczy do znaczącego zmniejszenia zadłużenia USA.

 

Plan ten uchwalono podnosząc jednocześnie ustawowy limit zadłużenia o 2,4 biliona dolarów. Mniej więcej w tej samej wysokości ma zostać zmniejszony deficyt poprzez cięcia wydatków rządowych.

 

S&P jednak już wcześniej - 14 lipca - ostrzegał rząd USA, że może obniżyć rating wiarygodności kredytowej, jeżeli deficyt nie zostanie zredukowany w wystarczającej wysokości. Agencja domagała się zmniejszenia go o minimum 4 biliony dolarów.

 

Następne cięcia wydatków mają być zaproponowane przez specjalną międzypartyjną komisję Kongresu, która do końca listopada przedstawi zalecenia, w jakich sektorach powinny one nastąpić.

 

W poniedziałek Obama zapowiedział, że przedstawi rekomendacje dotyczące sposobów redukcji deficytu budżetowego. Wskazał, po raz kolejny, m.in. na potrzebę wyższego opodatkowania bogatszych.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?