Klęska głodu w kolejnych prowincjach Somalii

ONZ ogłosiła w środę stan klęski głodu w trzech kolejnych prowincjach na południu dotkniętej suszą Somalii. Największy głód i najwyższa śmiertelność panuje m.in. w obozach dla uchodźców w stolicy kraju Mogadiszu.


Trudna sytuacja utrzymuje się głównie na tych terenach, na których zgromadziły się tysiące przesiedlonych Somalijczyków. W jednej z prowincji przebywa obecnie 409 tys. ludzi, którzy opuścili swoje domy w poszukiwaniu pożywienia.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych czterech do sześciu tygodni klęska głodu rozszerzy się na wszystkie osiem prowincji południa Somalii. Taki stan utrzyma się najpewniej do grudnia.

W całej 7,5-milionowej Somalii, która jest krajem najbardziej dotkniętym suszą w Rogu Afryki, kryzys żywnościowy dotyczy 3,7 mln ludzi. 3,2 mln z nich potrzebuje natychmiastowej pomocy - powiedział Graine Moloney z FAO.

- Mimo tego, że w ostatnich tygodniach poświęcono wiele uwagi sytuacji w regionie, obecna odpowiedź humanitarna jest niewystarczająca - poinformowała FAO w komunikacie. Wśród powodów organizacja wymienia "utrudniony dostęp (do tych regionów)" oraz "niewystarczające środki finansowe".

W lipcu ONZ ogłosiła klęskę głodu w dwóch południowych prowincjach, kontrolowanych przez islamskie bojówki, które są powiązane z Al-Kaidą.

W Somalii panuje obecnie największa susza od 60 lat. Jednak islamscy radykałowie z ruchu Al-Szebab, którzy od kilku lat umacniają swe wpływy, utrudniają dostarczanie pomocy głodującym.

Od 1991 roku, to jest od obalenia dyktatora Mohameda Siada Barre, Somalia żyje w warunkach nieustającej wojny domowej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~sole 22:05:46 | 2011-08-03
Bez zbędnych słów - liczy się każda złotówka, a przekazać ją można np tutaj http://pah.org.pl/nasze-dzialania/19/253/kryzys_zywnosciowy_w_afryce_wschodniej

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook