Minister Radosław Sikorski z wizytą w Pakistanie

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozpoczął w poniedziałek wizytę w Pakistanie, gdzie część rozmów z przedstawicielami władz przeprowadzi w imieniu szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, reprezentując Unię Europejską.


Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE. Wizyta Sikorskiego jest kolejnym po Indiach przykładem jego zastępstwa uzgodnionego z Ashton. Polska jest pierwszym krajem wcielającym w życie ten rodzaj współpracy, która ma odciążyć szefową unijnej dyplomacji z części obowiązków. W przyszłości mają ją kontynuować szefowie dyplomacji kolejnych państw pełniących rotacyjną prezydencję. Wcześniej Sikorski zastąpił Ashton przewodnicząc w Brukseli radzie partnerstwa UE-Kazachstan.

"Unijny" program rozmów ministra w Islamabadzie obejmuje współpracę w dziedzinie politycznej, bezpieczeństwa, handlu oraz dialog w sprawie praw człowieka. Kwestiom UE poświęcona będzie druga część rozmów plenarnych pod przewodnictwem Sikorskiego i szefowej pakistańskiej dyplomacji Hiny Rabbani Khar.

Ponadto wieczorem Sikorski spotka się z szefami misji dyplomatycznych krajów UE akredytowanymi w Islamabadzie; w spotkaniu weźmie również udział Hina Rabbani Khar.

Polsko-pakistańskie rozmowy bilaterane mają obejmować m.in. zacieśnianie współpracy politycznej oraz współpracę gospodarczą. Obecnie polska wymiana handlowa z Pakistanem odbywa się głównie dzięki aktywności małych i średnich firm oraz działalności na miejscu PGNiG, które zaangażowane jest w poszukiwanie surowców energetycznych.

Ponadto minister ma naciskać na podpisanie przez Pakistan umowy o pomocy prawnej, co ma pozwolić na ściganie sprawców zabójstwa w 2009 r. porwanego przez talibów polskiego geologa, Piotra Stańczaka. Pod koniec czerwca z powodu braku odpowiedzi Pakistanu na sześć wniosków o pomoc prawną warszawska prokuratura zawiesiła śledztwo ws. zabójstwa. Warszawa wyraziła wówczas głębokie rozczarowanie postawą Islamabadu, podając że strona pakistańska fakt nieudzielenia dotąd Polsce pomocy prawnej argumentuje m.in. brakiem umowy pomiędzy Polską a Pakistanem o wzajemnej pomocy prawnej.

Poza szefową pakistańskiej dyplomacji, Sikorski ma się spotkać w Islamabadzie także z prezydentem Asifem Alim Zardarim i premierem Yusufem Razą Gilanim.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~antidotum wskazane 20:01:53 | 2011-08-01
Koteczku, coś Ci się poplątało. Kaczyński polecał wczasy w Egipcie.
to jeszcze nie zeżarłeś tego Kaczyńskiego ? na tyle jadu, tylu wysiłków, tyle syków ?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 12:52:08 | 2011-08-01
,, Plaże Egiptu, Tunezji są dzisiaj zaludnione przez Niemców, Francuzów, Anglików, po części też Rosjan i Czechów. Polaków tam niezbyt wielu. W 2020 roku muszą być tam miliony Polaków! Polacy muszą mieć prawo do wypoczynku!"

J.Kaczyński

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 12:01:57 | 2011-08-01
Koteczku, coś Ci się poplątało. Kaczyński polecał wczasy w Egipcie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dami 11:24:12 | 2011-08-01
Czekamy na zapewnienia min.Sikorskiego, że warto na wakacje wybrać się do zupełnie bezpiecznego i malowniczego Pakistanu. Był już bezpieczny i atrakcyjny Egipt, może byćjeszcze bardziej egzotyczny Pakistan. Trochę szkoda naszych Beskidów, Bieszczad, Mazur, ale co tam, prawdziwy patriota-Europejczyk jeździ po świecie (daje zarabiać innym).
(Wreszcie coś ciekawego dzieje się w UE: piękną i wyrazistą Catherine Ashton zastępuje męski i elegancki Sikorski)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?