"W Polsce nie brak ludzi myślących jak Breivik"

W Polsce nie brak ludzi myślących tak jak Behring Breivik, który strzelał do rodaków, by obalić rząd, ponieważ uważa, że jest on pozbawiony prawnego i politycznego tytułu do rządzenia - powiedział w środę w Londynie szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

 

W Londynie minister Sikorski spotkał się z szefem brytyjskiego MSZ Williamem Hague'em w ramach regularnych konsultacji polsko-brytyjskich.

- W Polsce też mamy środowiska, które uważają, że demokratycznie wybrany prezydent czy rząd to zdrajcy, którzy naprawdę nie reprezentują Polski i Polaków. To są bardzo niebezpieczne emocje i ich podsycanie może prowadzić do takich nieobliczalnych skutków - przestrzegł na spotkaniu z dziennikarzami.

Sikorski zauważył, że z takimi poglądami stara się walczyć we własnym zakresie. Przypomniał swoje zawiadomienie o przestępstwie, które złożył w prokuraturze, dotyczące niektórych portali. - Mowa nienawiści w internecie, pisanie karygodnych bzdur, takich jak "Żydzi do gazu" czy innych tego typu treści nawołujących do przemocy w internecie, uzmysławiają na przykładzie norweskim, jak blisko może być od słów do czynów - zaznaczył.

- Internet to kloaka, w której różni frustraci wylewają swoją żółć. Zniesławiania, nawoływania do nienawiści, do przemocy nie są objęte immunitetem prawnym. (...) Prawo obowiązuje w internecie tak samo jak gdzie indziej - dodał.

Według niego winni wpisów nadużywających wolności słowa muszą brać odpowiedzialność za to, co piszą, tak samo, jak właściciele mediów, którzy rozprowadzają ich wpisy. Sikorski uważa, że internet wymaga regulacji tak samo jak inne media.

Zamach w Norwegii skomplikował - jego zdaniem - wstępne rządowe prace nad projektem ustawy o usługach internetowych, ponieważ na nieprzejrzyste uregulowania prawne nałożył się dodatkowy element bezpieczeństwa publicznego.

Minister liczy, że sprawa, którą wytoczył portalom, umożliwi sądowi rozstrzygnięcie, która ustawa reguluje działalność forów internetowych: czy jest to ustawa o usługach internetowych (hostingu internetowym), czy też prawo prasowe.

Sikorski zapewnił, że w sprawie piątkowych ataków w Norwegii polskie służby od pierwszych chwil współpracują ze służbami innych państw.

- W sprawie zamachowca w Norwegii są niestety wątki polskie, zarówno ideologiczne - terrorysta z aprobatą wyrażał się o niektórych partiach politycznych w Polsce - jak też niestety również wątki logistyczne. (...) Atak pokazuje, jak bardzo potrzebna jest paneuropejska współpraca wymiany danych o podejrzanych transakcjach - wskazał.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.92

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (24)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~helmutt 10:23:29 | 2011-07-29
'BYŁY członek PO'. Ale niech tylko ktoś napisze, że Breivik jest chrześcijaninem, niechby nawet byłym, to oburzenie 'prawdziwych katolików' jest bezgraniczne.

A co katolikom do tego??? Breivik został ochrzczony jako protestant, w wieku 15 lat. Zresztą protestantem był mniej więcej takim, jak Senyszyn chrześcijanką. Nie wierzył w Boga, tylko w dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa. Poczytaj jego manifest. Bliżej mu do współczesnego satanizmu niż do protestantyzmu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Polityczni fanatycy 10:00:38 | 2011-07-29
wiadomosci.wp.pl/kat,1342,ti<x>tle,Sikorski-ktos-wzywa-do-zamachu-na-mnie-i-Donalda-Tuska,wid,13639947,wiadomosc.html

będą wzmorzone kontrole na granicach miast/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PL 09:40:08 | 2011-07-29
Brakuje mi tu wynajętych. Ada-majtkisa, brata robota...Co się dzieje?

Wakacje.
Brat robot dal noge i w sobie wlaciwy sposob sie pozegnal (art. Jezus nalezalby do PIS-u) przed przerwa. Po powrocie wroci jako siostra system albo inny etatowiec. Nawet Kinia zmniejszyla swoja aktywnosc...wiec mozna spokjniej dyskutowac.
Co do wypowiedzi Sikorskiego (a w tonacji PO) - na wszystkim mozna zbic kapital i POpulistycznie zaistniec "internet wymaga regulacji tak samo jak inne media"
a kazda okazja jest dobra by zamknac usta opozycji

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~fanka 09:29:45 | 2011-07-29
Brakuje mi tu  wynajętych. Ada-majtkisa, brata robota...Co się dzieje?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~poszukujący 09:14:31 | 2011-07-29
Minister z przyzwoitości powienien się co najmniej podac do dymisji za niszczenie wizerunku Polski, o który tak dbał (słusznie) przy sprawie o. Rydzyka. Ale żeby to zrobić, powienien byc przyzwoity i mieć chociaż trochę honoru, którego Panu Ministrowi całkowicie brak

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

holeton 03:37:31 | 2011-07-29
I kto to mówi...? Na złodzieju czapka gore...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jak na gazie 22:07:46 | 2011-07-28
"zmienił się Radek, zajął się czymś nowym
chodzi jak na gazie -  podobno łupkowym" /M/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Brook 20:49:55 | 2011-07-28
Czy ten pan "dorzynający watahę" nie pamięta już słów Tuska że nie krytykuje się własnego kraju poza jego granicami?
Jak można mówić coś takiego o Polakach ? Jak można tak szkalować przeciwników politycznych? Sikorski już wcześniej swoimi wypowiedziami dawał o sobie złe świadectwo, teraz jednak przebił nawet Palikota. Jego miejsce to polityczny śmietnik, a nie dyplomacja.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jacek 19:01:24 | 2011-07-28
,,Poseł PiS Adam Hofman, [...]"


>>Komorowski: „będziemy strzelać do was jak do kaczek”
Niesiołowski” „Kaczyński jest kandydatem do psychiatrycznego leczenia…”
Sikorski: „…Jeszcze jedna bitwa, jeszcze dorżniemy watahy, wygramy tę batalię…! “
Niesiołowski: „…Kaczyńscy są źródłem wszelkiego zła. Zwłaszcza Jarosław Kaczyński…”
Palikom: „Dlaczego do Smoleńska wyjechał kartofel, kurdupel, alkoholik, a wrócił mąż stanu? Bo Rosjanie podmienili ciało”
Palikot: “Jarosława Kaczyńskiego trzeba zastrzelić i wypatroszyć (…) Bronisław Komorowski pójdzie na polowanie na wilki i zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż w Europie…”
Palikot: „…Kaczyński zachowuje się jak patologiczny zabójca…”
Niesiołowski: „… Część z tych, którzy stoją tam i rzekomo pilnują krzyża, to rzeczywiście kandydaci do kliniki psychiatrycznej. Ostatnia stacja tej ich procesji to Tworki…”
Palikot: „… Odpowiedzialność moralną za śmierć 95 ludzi ponosi Lech Kaczyński, bo to on przygotowywał wyjazd. To on ma krew na ręku ludzi, którzy zginęli w katastrofie. (…) głupota, bezmyślność, pycha i ego Lecha Kaczyńskiego doprowadziło do tragedii. (…) Rodzina Kaczyńskiego powinna przeprosić rodziny poległych…”
Tusk: „…Jego (Prezesa PiS) największą wadą polityczną, tym, co wywołuje u ludzi lęk, jest mocne przekonanie, że jako prezydent rozpocznie kolejną polityczną wojnę. Ja wiem, że tę wojnę rozpocznie…” <<
Powyższe wypowiedzi nie zostały zebrane przeze mnie.
Politycy wszystkich opcji od lat piszą i mówią bzdury. Branie ich wypowiedzi na poważnie dowodzi naiwności. Do tego można się przyzwyczaić.
Ale wypowiedź Sikorskiego, mająca podtekst polityczny, mająca na celu uderzenie w przeciwników politycznych, dowodzi przede wszystkim braku szacunku dla tych zamordowanych dzieciaków i ich rodzin. To nadużycie. Niegodne prostactwo, ośmieszające wszystkich Polaków.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 16:48:41 | 2011-07-28
Specjalista od dorzynania watahy mógłby nie ośmieszać się takimi tekstami. Ot, znalazł się pierwszy odpowiedzialny za wypowiadane słowa.

Ale takowych nie uznających mamy również tu na Deonie. :-)

No chyba nie jesteś aż tak surowy w samoocenie ? :-)

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?