Starcia policji z nacjonalistami w Irlandii Płn.

W Irlandii Płn. w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do starć policji z nacjonalistami, którzy podpalali samochody i rzucali koktajle Mołotowa. Sprzeciwiają się oni zaplanowanemu na wtorek dorocznemu przemarszowi protestantów. Rannych zostało 22 policjantów.

 

Policja użyła plastikowych kul i armatek wodnych przeciwko około 200 demonstrantom w katolickich dzielnicach zachodniego Belfastu. Podczas starć protestujący uprowadzili autobus. Kierowca został wyciągnięty na ulicę, a pasażerom kazano wysiąść. Demonstranci rozbili następnie pojazd, jadąc nim w kierunku policji. Rzucano race i kamienie.

 

Według policji żaden z funkcjonariuszy nie został poważnie ranny.

 

We wtorek dziesiątki tysięcy irlandzkich protestantów ma wziąć udział w marszach z okazji święta "The Twelfth", czyli Dwunastego Lipca, obchodzonego przez Związek Oranżystów (Orange Institution) w rocznice tzw. Chwalebnej Rewolucji (1688-89) oraz zwycięstw protestanckiego króla Wilhelma Orańskiego nad katolickim królem Jakubem II w bitwach nad rzeką Boyne (1690) oraz pod Aughrim (1691).

 

12 lipca przypada rocznica bitwy pod Aughrim, która ostatecznie przypieczętowała klęskę irlandzkich katolików służących w wojsku Jakuba II Stuarta, dążącego do przywrócenia w kraju monarchii absolutnej i katolicyzmu. Z tej okazji oranżyści urządzają parady ze sztandarami i orkiestrą, spotykają się na festynach i w różnych formach okazują lojalność wobec monarchii brytyjskiej.


Przez katolików parady odbierane są jako przejaw protestanckiego triumfalizmu. Trasa niektórych pochodów przebiega przez dzielnice zamieszkałe w większości przez katolików. Od kilku lat wydawaniem zgody na doroczne przemarsze zajmuje się specjalna komisja.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?