Wizyta Sikorskiego w Rzymie i Watykanie

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, przebywający w Rzymie w związku z przejęciem przez Polskę prezydencji, przeprowadził w poniedziałek rozmowy z szefem włoskiej dyplomacji Franco Frattinim. Złożył też wizytę w Watykanie.

 

Wczesnym popołudniem minister Sikorski spotkał się na roboczym obiedzie z szefem włoskiego MSZ Franco Frattinim.

 

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w komunikacie, że spotkanie Sikorskiego z Frattinim było długie. Ponadto zwrócono uwagę, że Rzym był pierwszym etapem europejskiej podróży szefa dyplomacji kraju, który 1 lipca objął przewodnictwo w Radzie UE.

 

Według włoskiego MSZ minister Sikorski "szczegółowo przedstawił niektóre z priorytetowych celów polskiej prezydencji, wśród nich dalsze postępy na rzecz rozszerzenia Unii na zachodnie Bałkany, umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, wznowienie negocjacji między UE a Turcją".

 

Ponadto, jak poinformowano, mowa była o Europejskim Funduszu na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy) "w świetle wydarzeń arabskiej wiosny, o Partnerstwie Wschodnim, projekcie budżetu Unii po roku 2013 i polityce bezpieczeństwa europejskiego".

 

Włoski MSZ ogłosił, że Franco Frattini z uznaniem wypowiedział się o decyzji swego rozmówcy, by to od Rzymu rozpocząć swą podróż po krajach europejskich i położył nacisk na to, że strona włoska uznaje za zbieżne wiele z priorytetów, wskazanych przez polską prezydencję, zwłaszcza w kwestii rozszerzenia Unii i negocjacji z Turcją oraz porozumienia z Ukrainą.

 

Odnosząc się do prodemokratycznych wydarzeń w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie Frattini mówił o konieczności większego i szybkiego zaangażowania europejskiego i międzynarodowego na rzecz ożywienia gospodarczego.

 

Obaj ministrowie rozmawiali również o kryzysie libijskim. Poza tym uznali za "znakomite" relacje między Polską a Włochami, także w dziedzinach gospodarki i kultury - podał włoski MSZ.

 

Szef polskiej dyplomacji był także gościem politologów w rzymskim Aspen Institute.

 

Następnie udał się do Watykanu na rozmowy z sekretarzem ds. stosunków z państwami arcybiskupem Dominique'iem Mambertim. Do spotkania z szefem watykańskiej dyplomacji doszło ponad tydzień po tym, jak MSZ w Warszawie wystosował notę do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w sprawie wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka w brukselskiej siedzibie PE. Szczegóły rozmów nie są znane.

 

Wcześniej polski MSZ zapowiadał, że tematem rozmowy z abpem Mambertim mają być polsko-watykańskie relacje oraz priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

 

O swych spotkaniach minister Sikorski poinformuje na briefingu we wtorek.

 

Tego dnia w Senacie Włoch weźmie udział w seminarium "Europa bardziej demokratyczna. Obywatel-parlamenty-Unia Europejska", współorganizowanym przez ambasadę RP w Rzymie z okazji inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Zapowiedziano udział prezydenta Włoch Giorgio Napolitano i ministra spraw zagranicznych Franco Frattiniego oraz b. przewodniczącego Komisji Europejskiej, byłego włoskiego premiera Romano Prodiego.

 

Polski MSZ zauważył przed poniedziałkową wizytą w Watykanie, że spotkanie ministra Sikorskiego z abpem Dominique Mambertim podkreśla trwały i uprzywilejowany charakter relacji łączących Polskę ze Stolicą Apostolską.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.88

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~DNA 22:43:22 | 2011-07-04
Typowy karierowicz i do tego cham!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?