Konfiskata Biblii i zakaz lotów dla Żydów

Falę zdumienia i krytyki wywołał zakaz podróży dla Żydów, jaki wprowadziła jedna z amerykańskich linii lotniczych. Chodzi o połączenia Stanów Zjednoczonych z Arabią Saudyjską. Pasażerowie z paszportem Izraela nie otrzymują wizy tego kraju, dlatego linie lotnicze nie przyjmują ich na pokład.
 

Polityka tego przewoźnika nie spotkała się jednak z przychylnym przyjęciem w Stanach Zjednoczonych, gdzie oskarżono go o zbytnie ustępstwa wobec Arabii Saudyjskiej.

 

Natomiast na lotnisku w Rijadzie na pasażerów, którym udało się dostać wizę tego kraju, czeka kolejny szok. Jeśli kontrola bezpieczeństwa odkryje w bagażu egzemplarz Biblii, zostanie ona skonfiskowana. Arabia Saudyjska należy do państw, które najczęściej łamią wolność wyznania i stosują ciężkie kary za praktykowanie religii innej niż muzułmańska.

 

Z kolei wikariusz apostolski Południowej Arabii zauważa, że wolność wyznania w Arabii Saudyjskiej istnieje tylko w formie bardzo ograniczonej. Muzułmanin nie może zmienić religii. Natomiast w relacjach z szefami państw arabskich, zanim dojdzie do wzajemności, najpierw należy naciskać na poszanowanie podstawowej swobody wyznania i kultu - uważa bp Paul Hinder OFMCap

 

-  Dialog ten nie powinien upokarzać strony arabskiej. Szwajcarski kapucyn przyznaje, że sytuacja w Arabii Saudyjskiej jest bardzo szczególna. "Nie dopuszczono, by doszło do wybuchu niezadowolenia społecznego. Władze zgasiły je u samego początku. Demonstrują także, że są w stanie kontrolować sytuację w dalszym ciągu. Wizyty duszpasterskie wikariusza Arabii są tolerowane, ponieważ władze saudyjskie uważają, że katolicy nie stwarzają problemów. Trudnością pozostaje tylko zakaz eksponowania symboli chrześcijańskich - powiedział bp Hinder.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook