Sikorski: integracja europejska to inspiracja

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zapewnił w niedzielę na łamach gazety "La Repubblica", że dla Polski "integracja europejska nie stanowi kryzysu, lecz źródło inspiracji". Tuż przed wizytą we Włoszech przedstawił priorytety polskiej prezydencji w UE.

 

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki wyjaśnił PAP, że artykuł został napisany dla kilku europejskich gazet.

 

Tekst pt. "Obietnica Polski", opublikowany w przeddzień wizyty szefa polskiej dyplomacji w Rzymie i Watykanie, zaczynają następujące słowa: "Co takiego poszło nie tak? Ktoś ma brutalną odpowiedź i powtarza ją stanowczo: Za dużo Europy!".

 

Zgodnie z tą tezą - jak zauważa Sikorski - "struktury i polityka Unii Europejskiej stwarzają więcej problemów niż rozwiązują, instytucje są zbyt złożone, integracja zbyt ambitna (począwszy od euro), panuje nadmierna centralizacja procesu decyzyjnego".

 

"Mamy do czynienia ze zjawiskiem dość wyjątkowym i niepokojącym: spadek zaufania do samego jądra solidarności europejskiej, które rozwinęło się począwszy od drugiej wojny światowej" - ocenił szef polskiego MSZ.

 

Przedstawiając wyniki gospodarcze Polski, Sikorski podkreślił, że "jesteśmy szóstą najważniejszą gospodarką w Europie i wśród pierwszych dwudziestu na świecie".

 

"Nie dziwi zatem, że Eurobarometr wykazał ze strony Polaków silne zaufanie do Unii Europejskiej. Nasz sukces nie byłby możliwy bez naszego zbiorowego zainwestowania w stabilność instytucjonalną i solidarność, zagwarantowane przez Unię Europejską" - zaznaczył minister. Zastrzegł jednak, że "nie wystarczy być optymistą i mieć pozytywne nastawienie. Musimy być także realistami".

 

"UE będzie musiała podjąć w najbliższych miesiącach trudne decyzje. Polska nie zaakceptuje odpowiedzi, która przewidywać będzie mniej solidarności czy mniej integracji. To jest najpewniejsza droga ku rozpadowi" - ostrzegł Sikorski.

 

Jak wyjaśnił, "Polska nie należy jeszcze do strefy euro, ale naszym celem strategicznym jest przyjęcie wspólnej waluty, kiedy będą ku temu odpowiednie warunki. A podczas półrocza polskiej prezydencji zrobimy to, co do nas należy, aby zostały podjęte właściwe decyzje".

 

"Zbyt wiele reguł i norm Europa przyjęła z myślą o innej epoce. My chcemy integracji bardziej inteligentnej, która pozwoli wykorzystać w pełni wszystkie możliwości jednolitego rynku i uczyni Europę bardziej konkurencyjną" - wskazał polski minister. "Jednolity kontrakt o sprzedaży ważny dla całej Unii, tańsze usługi roamingowe i bardziej wydajny system unijnych patentów zmieniłyby sposób prowadzenia interesów w całej Europie" - zauważył.

 

Pisząc o sytuacji międzynarodowej, szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że "podczas gdy my sprzeczamy się na temat naszych problemów wewnętrznych, setki milionów ludzi proszą Unię Europejską o pomoc i nadzieję. Kraje Bałkanów i wschodniej Europy pukają do drzwi Unii".

 

Przypomniawszy, że Warszawa jest siedzibą agencji ds. kontroli granic zewnętrznych UE, Frontex, Sikorski zadeklarował przekazanie jej "więcej uprawnień, by była w stanie lepiej pomóc tym państwom członkowskim, gdzie napływ imigrantów jest intensywny".

 

Następnie szef MSZ opowiedział się za dokonaniem postępu w rozmowach o członkostwie w UE z Turcją i Islandią.

 

"Będziemy pracować nad stworzeniem nowego mechanizmu współpracy z Rosją" - obiecał Sikorski. Poinformował ponadto, że Warszawa chce, aby podpisana została umowa o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą.

 

"I zrobimy wszystko, co możemy, by pomóc Białorusi, która pogrąża się w trudnościach po latach złych rządów ucisku" - zapewnił.

 

"Polska zrobiła wielkie kroki naprzód ku swemu obecnemu sukcesowi dzięki wsparciu z zagranicy. Chcemy to odwzajemnić, rozwijając i przyczyniając się do budowy nowych struktur oraz nowej polityki, których Europa potrzebuje w tych burzliwych czasach" - napisał minister Sikorski na łamach rzymskiego dziennika. "Polska jest przykładem sukcesu dla Unii" - skwitował.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 14:19:05 | 2011-07-03
Niech jeszcze do buskich sanatoriów zaprosi Europejczyków ,tylko ,żeby trafili do tego miasta z Hostią w godle,inaczej może być problem z uzdrowieniem.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?