Grecja: Prawie 150 rannych w zamieszkach

W starciach demonstrantów z policją w centrum Aten w środę i w nocy ze środy na czwartek prawie 150 osób, w tym 49 policjantów, odniosło obrażenia. Poszkodowanym udzielano pomocy w szpitalach - poinformowała policja i resort zdrowia.

 

Ponad 500 osobom, mającym trudności z oddychaniem z powodu gazu łzawiącego, udzielono pomocy doraźnej.

Grecki parlament uchwalił w środę bardzo niepopularny w społeczeństwie, drakoński program oszczędnościowy, który jest warunkiem dalszego otrzymywania przez zadłużoną Grecję międzynarodowej pomocy finansowej.

W czwartek głosowana będzie tzw. ustawa implementacyjna, precyzująca przedsięwzięcia oszczędnościowe i prywatyzacyjne na lata 2011-2015. Zdaniem obserwatorów, również ta ustawa zostanie przez parlament uchwalona. Głosowanie, które poprzedzi debata, jest spodziewane po południu.

Pięcioletni program oszczędnościowy zakłada cięcia wydatków, wzrost podatków, redukcje zatrudnienia w sektorze publicznym, a także sprzedaż aktywów państwowych. W sumie przedsięwzięcia te mają przynieść ok. 78 miliardów euro.

W centrum Aten w czwartek rano w powietrzu wciąż unosił się gaz łzawiący, używany przez policję do tłumienia zamieszek. Widać dziesiątki powybijanych okien wystawowych, zniszczone przystanki i bankomaty. W rejonie placu Syntagma do rana grupki zamaskowanych osobników ścierały się z policją. Kilka budynków, w tym urząd pocztowy obrzucono koktajlami Mołotowa. Grecka telewizja informuje, że z jednego z płonących budynków strażacy w ostatniej chwili wyprowadzili siedmiu ludzi. Trzeba też było ewakuować jeden z hoteli.(

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook