Demonstracje i starcia z policją w Grecji

Grecka policja poinformowała we wtorek, że w czasie starć demonstrantów z siłami porządkowymi w Atenach zatrzymano 18 osób, z których pięć potem aresztowano. Rannych zostało czterech policjantów, którzy zostali przetransportowani do wojskowego szpitala.

 

Przez kilka godzin ulicznych starć policjanci używali gazu łzawiącego i granatów hukowych przeciwko zamaskowanym demonstrantom. Początkowo pokojową 20-tysięczną demonstrację zakłóciły agresywne grupy manifestantów, którzy obrzucali policjantów fragmentami elewacji i innymi przedmiotami. Młodzi ludzie podpalili parasole jednej z kawiarń, używając ich jako barykady. Wybijali też sklepowe okna.

 

Od rana na ateńskim placu Syntagma zbierały się tysiące ludzi, żeby zaprotestować przeciwko niepopularnym planom oszczędnościowym socjalistycznego rządu, od których przyjęcia przez parlament uzależniona jest dalsza międzynarodowa pomoc finansowa dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

 

Centrale związkowe ADEDY i GSEE, reprezentujące łącznie 2,5 miliona pracowników sektora publicznego i prywatnego, wezwały na wtorek i środę do strajku generalnego. To już czwarty strajk generalny w Grecji od początku roku.

 

Strajk objął niemal wszystkich pracowników: począwszy od lekarzy i kierowców karetek po pracowników kasyn i aktorów państwowych teatrów, którzy albo w ogóle nie pracują, albo zdecydowali się na przerwy w pracy.

 

- Sytuacja pracowników jest tragiczna, jesteśmy o krok od ubóstwa. Rząd wypowiedział wojnę, a na tę wojnę odpowiemy wojną - oświadczył jeden ze związkowców protestujących w porcie w Pireusie.

 

Głosowanie nad programem oszczędnościowym, mającym przynieść 28 milionów oszczędności, odbędzie się prawdopodobnie w środę. Stawką jest zarówno kolejna transza - 12 mld euro - pakietu pomocowego wartości 110 miliardów euro, przyznanego Grecji przez UE i MFW w zeszłym roku, jak i nowy plan ratunkowy.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook