Wilno: Odsłonięto tablicę upamiętniającą Miłosza

Czesław Miłosz na zawsze pozostał Litwinem i Polakiem w jednej osobie - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, odsłaniając w niedzielę na Uniwersytecie Wileńskim tablicę pamiątkową poświęconą poecie.

 

"Będąc człowiekiem świata Czesław Miłosza (...) zawsze pozostawał Litwinem i Polakiem w jednej osobie. Jego twórczość jednocząca oba narody świadczy o tym, jak owocna i ścisła może być współpraca naszych narodów" - powiedziała prezydent Litwy.

Ambasador Polski w Wilnie Janusz Skolimowski podczas uroczystości podkreślił, że "życie i twórczość Czesława Miłosza stanowią dowód na to, w jaki sposób można łączyć ducha polskiego i litewskiego, ojczyznę polską i tę litewską".

"Poeta pokazuje nam, w jaki sposób czerpać z obu kultur, łączyć je w sobie bez przeciwstawiania polskości litewskości, a litewskości polskości" - dodał ambasador.

Osłonięcie tablicy pamiątkowej na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie studiował przyszły noblista, zainaugurowało polsko-litewskie obchody 100. rocznicy urodzin poety, pod hasłem "Szlakiem Miłosza".

W niedzielę w Wilnie, w akademickim kościele p.w. świętych Janów odbył się też wieczór literacko-muzyczny poświęcony Miłoszowi.

W poniedziałek odbędzie się międzynarodowa konferencja "Czas i miejsce Miłosza", zostanie otwartych kilka wystaw poświęconych osobie poety. W środę 29 czerwca uroczystości przeniosą się z Wilna do Szetejn, miejscowości, gdzie 30 czerwca 1911 roku Miłosz się urodził.

Od 30 lipca program "Szlakiem Miłosza" będzie realizowany w Polsce.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook