Szczyt UE obiecuje dalsze finansowanie Grecji

Przywódcy UE udzielą dalszej pomocy Grecji i zrobią wszystko, by zapewnić stabilność eurolandu - brzmi projekt uzyskanej przez PAP deklaracji z trwającego szczytu UE w Brukseli. Nowy plan pomocy ma być gotowy w lipcu; ma w nim uczestniczyć sektor prywatny.

 

Dokument zastrzega jednocześnie, że przyjęcie przez parlament Grecji planu reform, uzgodnionego z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym "musi być pilnie sfinalizowane w najbliższych dniach".

 

Jak dodają przywódcy, przyjęcie planu "będzie podstawą do ustalenia parametrów nowego programu pomocy, wspólnie z partnerami europejskimi i MFW, jednocześnie umożliwiającego wypłatę na czas środków niezbędnych do zaspokojenia finansowych potrzeb Grecji w lipcu".

 

To oznacza, że jeżeli zostanie przyjęty program oszczędnościowy, umożliwi to udzielenie nie tylko następnej transzy 12 mld euro w ramach pomocy przyznaje rok temu (110 mld euro), ale też będzie podstawą do opracowania nowego pakietu, nieoficjalnie szacowanego na około 90 mld euro.

 

Deklaracja w znacznej części powtarza uzgodnienia przyjęte przez ministrów finansów eurogrupy z poniedziałku. W ślad za ministrami przywódcy potwierdzają, że kolejny plan pomocy dla Grecji będzie finansowany "zarówno ze źródeł publicznych jak i prywatnych", czyli przez banki i inwestorów prywatnych. Ale ma to się odbyć na zasadach dobrowolnego refinansowanie (tzw. roll overs), czyli wymianie wygasających obecnie obligacji na nowe tego samego typu.

 

Przywódcy wzywają ministrów finansów do zakończenia prac w sprawie tych elementów, pozwalających na wdrożenie planu, na początku lipca. To oznacza, że kluczowych decyzji co do wielkości pomocy i udziału sektora prywatnego można spodziewać się na posiedzeniu eurogrupy 3 lub 11 lipca.

 

Ponadto w deklaracji przywódcy za znaczące uznają dotychczasowe osiągnięcia poczynione przez Grecję od ubiegłego roku, zwłaszcza w obszarze konsolidacji fiskalnej. Wzywają "wszystkie partie polityczne w Grecji, by wsparły główne kluczowe punkty programu reform, tak, by zapewnić jego rygorystyczne i skrupulatne wdrożenie". Wskazali, że z uwagi na skalę i rodzaj wymaganych reform w Grecji, "jedność narodowa jest warunkiem sukcesu".

 

- Przywódcy strefy euro zrobią wszytko, co konieczne, by zapewnić finansową stabilność strefy euro jako całości - zapewnia projekt deklaracji.

 

 

Przywódcy przychylnie odnoszą się też do propozycji Komisji Europejskiej ustanowienia szybkiej ścieżki zwrotów unijnego dofinansowania inwestycji realizowanych z funduszy strukturalnych i spójności.

 

Niezdolna do spłaty swych długów Grecja wiosną 2010 roku była pierwszym krajem strefy euro, który zwrócił się o pomoc UE i MFW. Rok później kraj wciąż jest pogrążony w kryzysie. Grecja nie sprostała programowi oszczędnościowemu, ma kłopoty ze ściąganiem podatków (szacuje się, że jedna trzeci populacji ich nie płaci) i prywatyzacją.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook