Czy prywatny kapitał ma ratować Grecję?

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyznała w środę, że niewiele państw UE popiera stanowisko Niemiec, by włączyć sektor prywatny w plan pomocy dla Aten. Zdaniem Merkel udział sektora prywatnego w ratowaniu Grecji powinien być dobrowolny, lecz "znaczący".

 

- Tylko nieliczni w Europie popierają dobrowolny udział prywatnych wierzycieli w nowym planie pomocy dla Aten - powiedziała niemiecka kanclerz podczas spotkania z parlamentarną komisją ds. europejskich.

 

Dodała, że domagając się włączenia prywatnego sektora w ratowanie Grecji, Niemcy są raczej na pozycji outsidera. Podobne stanowisko mają Holandia, Finlandia i Francja.

 

Już w najbliższych dniach mają się rozpocząć negocjacje z bankami dotyczące ich dobrowolnego udziału w pomocy dla Aten. Należy uczynić wszystko, by "być w stanie określić wielkość tego udziału" - powiedziała Merkel, według relacji agencji dpa.

 

Oceniła również, że uzyskanie przez grecki rząd premiera Jeorjosa Papandreu wotum zaufania to "ważny krok", po którym musi nastąpić kolejny - uchwalenie przez parlament rygorystycznego planu oszczędności. Od przyjęcia tego planu UE uzależniła uruchomienie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji w wysokości 12 mld euro. Transza ta to część pierwszego pakietu ratunkowego o wartości 110 mld euro, który przyznano Grecji w zeszłym roku.

 

Pakiet ten okazał się niewystarczający, by Ateny mogły spłacać długi. Dlatego strefa euro zobowiązała się w zeszły poniedziałek do opracowania dodatkowego planu pomocy, w którym banki i prywatni inwestorzy mieliby uczestniczyć na zasadzie dobrowolnego refinansowania, czyli inwestowania zysków z wygasających obligacji w nowe greckie papiery skarbowe.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

szmind 17:55:59 | 2011-06-22
Głupie pytania. Jak prywatny kapitał "zainwestował" w Greckie obligacje inkasując premię za ryzyko, to oczywiście że powinien teraz partycypować w kosztach zrealizowania się ryzyka. W końcu widziały gały, co brały :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 17:05:11 | 2011-06-22
Cytuję:
"Czy prywatny kapitał ma ratować Grecję?..."
Moja propozycja: może by raczej zapytać czy prywatny kapitał zechce kupić bankrutujacą Grecję?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook