Grecja: premier wzywa do zgody na cięcia

W wystąpieniu w telewizji publicznej premier Grecji George Papandreu wezwał w piątek partie polityczne do "narodowego konsensusu" w sprawie nowego programu oszczędnościowego, zatwierdzonego dzień wcześniej przez jego socjalistyczny rząd.

 

"W czerwcu czekają nas nowe, trudne negocjacje z Unią Europejską. Ponownie apeluję do liderów partii o współpracę" - powiedział Papandreu.

 

Podkreślił, że jeśli Grecji uda się osiągnąć "znaczny konsensus" w sprawie planu budżetowego na lata 2012-2015, który w czwartek został złożony w parlamencie, "pozycja kraju będzie silniejsza" podczas szczytu UE w dniach 23-24 czerwca.

 

To porozumienie "będzie gwarancją dla naszych (europejskich) partnerów" - zauważył grecki premier. Na unijnym szczycie ma zapaść decyzja na temat przyznania Atenom nowej transzy pomocy.

 

"Musimy wykazać się odpowiedzialnością" - dodał grecki premier.

 

Kilka godzin wcześniej minister finansów Jeorjos Papakonstantinu podkreślił, że głosowanie w parlamencie nad planem budżetowym, zawierającym nowe cięcia i plany prywatyzacji, jest "warunkiem otrzymania piątej transzy pożyczki", udzielonej Grecji przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE w maju 2010 r.

 

Głosowanie nad tekstem ustawy budżetowej jest oczekiwane pod koniec czerwca. Socjaliści mają większość 156 mandatów w liczącym 300 miejsc parlamencie.

 

Mimo presji wywieranej przez UE i MFW prawicowa, opozycyjna partia Nowa Demokracja, a także komunistyczna lewica nie chcą zaakceptować programu oszczędnościowego.

 

Plan ten zakłada m.in. zwolnienia w sektorze publicznym, zamknięcie państwowych przedsiębiorstw, prywatyzację oraz cięcia płac, emerytur i świadczeń społecznych.

 

Dzięki temu Grecja oszczędzi 28,4 mld euro do 2015 r. Nowy program oszczędnościowy przewiduje tylko na bieżący rok przedsięwzięcia, które przyniosą skarbowi państwa łącznie 6,4 mld euro. Dalsze 22 mld euro mają zapewnić w latach 2012-2015 dodatkowe wpływy z podatków.

 

Na początku lipca UE i MFW powinny przekazać Grecji piątą transzę pomocy, wynoszącą 12 miliardów euro, z trzyletniej pożyczki opiewającej w sumie na 110 mld euro.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook