Grecja: nowy pakiet oszczędnościowy

Grecki rząd zatwierdził w czwartek nowy program oszczędnościowy - poinformowały źródła rządowe. Aprobata rządu daje zielone światło do złożenia w parlamencie planu budżetowego na lata 2012-2015, zawierającego nowe cięcia i plany prywatyzacji.

 

Po kilkugodzinnej debacie rada ministrów w końcu zaaprobowała plan, który jest warunkiem otrzymania kolejnej transzy pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej.

 

Dzięki cięciom Grecja oszczędzi 28,4 mld euro do 2015 r. Nowy program oszczędnościowy przewiduje tylko na bieżący rok przedsięwzięcia, które przyniosą skarbowi państwa łącznie 6,4 mld euro. Dalsze 22 mld euro mają zapewnić w latach 2012-2015 dodatkowe wpływy z podatków.


Tekst ustawy budżetowej ma jeszcze w czwartek wieczorem zostać złożony w parlamencie, a głosowanie jest oczekiwane pod koniec czerwca. Socjaliści mają większość 156 mandatów w liczącym 300 miejsc parlamencie.

 

Na początku lipca UE i MFW powinny przekazać Grecji piątą transzę pomocy, wynoszącą 12 miliardów euro, z trzyletniej pożyczki opiewającej w sumie na 110 mld euro.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook