Barack Obama na "Zielonej Wyspie"

Prezydent USA Barack Obama na pokładzie "Air Force One" wylądował już w Irlandii. To pierwszy etap jego blisko tygodniowego tournee po Europie. W piątek Obama pojawi się w Polsce. Eksperci uważają tę podróż za krok na drodze do umocnienia sojuszy europejskich USA.


W pierwszym kraju, jaki odwiedzi podczas swojej europejskiej wizyty, prezydent uda się do wioski Moneygall, z której pochodził jego praprapradziadek ze strony matki Ann Dunham i skąd wyemigrował do Ameryki. Wizyta Obamy w Moneygall ma potrwać 45 minut.

 

Oprócz kościoła w wiosce jest pięć sklepów, poczta, szkoła, posterunek policji oraz dwa puby. W 2006 roku miejscowość liczyła 298 mieszkańców; z okazji wizyty Obamy spodziewane są tam 2 tys. gości.

 

Perspektywa wizyty prezydenta USA w sennej wsi zelektryzowała mieszkańców. Posadzono kwiaty, odmalowano fasady domów, posprzątano ulice. Na cześć gościa nowo otwartą kawiarnię nazwano Obama Cafe. Oczekuje się, że Obama nie wzgardzi piwem w miejscowym pubie.

 

Obama odkrył swoje irlandzkie korzenie dopiero w 2007 roku i od tego czasu szczyci się nimi, mimo że według portalu Ancestry.com jest Irlandczykiem tylko w 3,1 proc. Jego irlandzki przodek Falmouth Kearney wyemigrował do USA w 1850 roku, w czasie klęski Wielkiego Głodu (1845-52). Praprawnuczka Falmoutha Kearneya, Ann Dunham, wyszła za mąż za ojca Obamy - kenijskiego ekonomistę Baracka Husseina Obamę seniora.

 

Falmouth Kearney (1831-78) był synem szewca. Figuruje w księgach miejscowej, katolickiej parafii. Do Nowego Jorku udał się wraz z siostrą i szwagrem za chlebem w wieku niespełna 19 lat. Początkowo osiadł w Ohio, gdzie się ożenił, a następnie przeniósł się do Indiany, gdzie został farmerem. Miał dziesięcioro dzieci. Jedna z jego córek, Mary Ann Kearney, wyszła za mąż za Jacoba Williama Dunhama.

 

Ze związku narodził się syn Ralph Emerson Dunham, który z kolei został ojcem Stanleya Dunhama, ojca Ann Dunham - matki Baracka Obamy. W USA żyje 28 potomków Falmoutha Kearneya. Jest wśród nich weteran wojny wietnamskiej i szkolna pielęgniarka.

 

Ogółem do irlandzkich przodków w spisie ludności z 2009 roku przyznało się 37 mln Amerykanów. W latach 40. i 50. XIX wieku do USA wyemigrowało łącznie 1,7 mln Irlandczyków, szukając ratunku przed głodem i nędzą. Po tak dużym odpływie ludności kraj nie podniósł się przez kilkadziesiąt lat.


Co dalej?
 

We wtorek i środę przywódca USA będzie przebywał w Wielkiej Brytanii. W Londynie spotka się z królową Elżbietą II. Następnie w czwartek i piątek będzie uczestniczył w spotkaniu grupy G8 we francuskim kurorcie Deauville.

Na dłuższych rozmowach Obama spotka się tam m.in. z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym i prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

 

Na koniec podróż zakończy wizytą w stolicy Polski, Warszawie (27-28 maja). W piątek wieczorem Obama weźmie udział w obiedzie wydanym na cześć uczestników szczytu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej przez Bronisława Komorowskiego. Amerykański prezydent będzie specjalnym gościem szczytu.

 

Sobota to bilateralna część wizyty Obamy w Polsce. Tego dnia rano spotka się z polskim prezydentem. Przewidziano rozmowy "w cztery oczy", potem plenarne, a na koniec spotkanie prezydentów z mediami. Następnie Obama będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Po tym spotkaniu także przewidziano briefing dla mediów.
 

Wspomóż Nas
Tagi: barack obama, usa

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?