Będzie nakaz aresztowania Kadafiego?

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Luis Moreno-Ocampo wystąpił w poniedziałek z wnioskiem do sędziów o wydanie nakazu aresztowania przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szefa wywiadu Abdullaha al-Senussiego.

 

Prokurator chce oskarżyć Kadafiego i jego syna o zbrodnie przeciwko ludzkości, a szefa wywiadu o brutalne tłumienie pokojowych demonstracji.

 

Moreno-Ocampo powiedział na konferencji prasowej w Hadze, że płk Kadafi, jego syn i al-Senussi ponoszą największą odpowiedzialność za "rozpowszechnione i systematyczne ataki" na ludność cywilną; Saif al-Islam faktycznie jest premierem, a al-Senussi prawą ręką Muammara Kadafiego i osobiście wydawał rozkazy części ataków na ludność cywilną.

 

Libijski rząd już oznajmił, że zignoruje ogłoszenie nakazu aresztowania wydanego przez MTK. Wiceminister spraw zagranicznych Libii Chalid Kaim powiedział, że sąd ten jest "dzieckiem Unii Europejskiej, powstałym z myślą o afrykańskich politykach i przywódcach", a jego praktyki są "podejrzane".

 

Libia nie uznała jego jurysdykcji, podobnie jak większość krajów afrykańskich i Stany Zjednoczone, i zignoruje jego nakazy - dodał.

 

Wcześniej biuro Moreno-Ocampo podało, że po zapoznaniu się z ponad 1200 dokumentów i 50 wywiadami z naocznymi świadkami i agentami, zażąda w poniedziałek, by izba przedprocesowa MTK wydała trzy nakazy aresztowania.


Kadafi, jego syn i szef wywiadu podejrzewani są o popełnienie zbrodni przeciw ludzkości dwóch kategorii: morderstwa i prześladowania. Zarzuty obejmują okres po wybuchu 15 lutego antyrządowych wystąpień w Libii.

 

Oczekuje się, że wyniki dochodzenia w sprawie domniemywanych zbrodni wojennych, rozpoczętego na początku marca z nakazu Rady Praw Człowieka ONZ zostaną przedstawione w Radzie Bezpieczeństwa 7 czerwca.

 

Moreno-Ocampo powiedział, że działa w zgodzie z rezolucją 1970 Rady Bezpieczeństwa ONZ, która podkreślała potrzebę pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za ataki na cywilów.

 

Jeśli wydany zostanie nakaz aresztowania płk. Kadafiego, będzie to drugi przypadek wydania takiego nakazu przez MTK wobec urzędującego prezydenta państwa. Pierwszy nakaz dotyczył prezydenta Sudanu Omara el-Baszira w związku z ludobójstwem w Darfurze.

 

Od początku rewolty w Libii w połowie lutego ofiarami przemocy padły według MTK tysiące ludzi, a według ONZ ponad 750 tys. szukało ratunku w ucieczce.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?