"Trzymać Obamę za słowo ws. wiz dla Polaków"

Będziemy nadal nalegać, aby prezydent Barack Obama dotrzymał obietnicy zniesienia wiz do USA dla Polaków - powiedzieli w piątek członkowie Kongresu amerykańskiego po spotkaniu z ambasadorem RP w Waszyngtonie Robertem Kupieckim.

 

"Powitałem z uznaniem zobowiązanie prezydenta Obamy, że włączy Polskę do programu ruchu bezwizowego, jak obiecał w grudniu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu" - powiedział republikański senator Mark Kirk ze stanu Illinois.

"Polska jest jednym z niewielu naszych demokratycznych sojuszników wykluczonych z tego programu. Tak się nie traktuje przyjaciół, zwłaszcza kiedy ponad 2500 polskich żołnierzy walczy u boku naszych wojsk w Afganistanie" - dodał.

"Byłem bardzo zadowolony ze spotkania z ambasadorem Kupieckim i senatorem Kirkiem w czasie, gdy pracujemy nad włączeniem Polski do programu ruchu bezwizowego. Jest to dla mnie od dawna sprawa priorytetowa i mam nadzieję, że nadal będziemy mieli silne poparcie prezydenta dla tej kluczowej inicjatywy" - powiedział demokratyczny kongresmen z Chicago Mike Quigley.

Wezwał on Polonię amerykańską do kontynuowania kampanii nacisków na Biały Dom w sprawie zniesienia wiz.

Obaj legislatorzy omawiali w piątek z ambasadorem Kupieckim sposoby poparcia dla wniesionego przez nich do Kongresu projektu ustawy, na podstawie której zmieniono by kryteria przyjęcia danego kraju do programu ruchu bezwizowego, co zwiększyłoby szanse Polski.

Obecnie do programu wchodzą kraje, z których mniej niż 3 procent obywateli dostaje odmowę wizy wjazdowej do USA.

Według proponowanej ustawy, programem ruchu bezwizowego objęte byłyby te kraje, których obywatele nie przekraczają progu 3 procent nielegalnych przedłużeń pobytu w USA.

Polska nie spełnia na razie obecnego kryterium - około 9 procent starających się o wizy USA Polaków ich nie otrzymuje.

Tymczasem według danych amerykańskich służb imigracyjnych - co prawda nieoficjalnych - mniej niż 3 procent Polaków nielegalnie przedłuża sobie pobyt w USA poza okres ważności wiz.

Prezydent Obama odwiedzi Polskę w dniach 27-28 maja. W czasie spotkania z prezydentem Komorowskim w grudniu ub.r. powiedział, że wizy dla Polaków będą zniesione do końca jego kadencji.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook