Tablica będzie przekazana stronie polskiej

Władze obwodu smoleńskiego podjęły decyzję, że tablica, która znajdowała się na kamieniu w miejscu katastrofy Tu-154M, zostanie przekazania stronie polskiej - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow.

 

Jak dodał, na temat tego, komu konkretnie zostanie przekazana tablica, jeszcze w poniedziałek rozmawiać będą dyplomaci obu krajów.

 

Sprawa zamiany tablicy przez Rosjan, do której doszło - według polskiego MSZ - w nocy z piątku na sobotę, wywołała kontrowersje przed poniedziałkowym spotkaniem prezydentów Polski i Rosji, do którego dojdzie w Smoleńsku.

 

O zmianie tablicy opinia publiczna dowiedziała się w sobotę rano, w przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

 

Na obecnej dwujęzycznej tablicy znajduje się napis: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".

 

Poprzednia tablica - na której znajdował się napis tylko w języku polskim - informowała ponadto, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.".

 

Polski MSZ podkreśla, że konsekwentnie wydawał negatywną opinię w sprawie rosyjskiej propozycji zamiany tablicy w miejscu katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~szary 12:58:37 | 2011-04-11
   Nie znam wszystkich szczegółów tej sprawy, ale na podstawie tego, co wiem, podejrzewam, że Rosjanie są tutaj w prawie.  Jeżeli nie , to trzeba im to udowodnić,  a nie histeryzować.
  Dla porównania:  na terenie obecnego państwa "Ukraina"  nie tylko polskie tablice, ale całe bezcenne zabytki są usuwane i niszczone - i jakoś nikomu to nie przeszkadza.  Rzeż Wołyńska ( 250 tysiecy ofiar) też nie jest upamietniona w godny sposób  , a "zawodowi patrioci" odnośnie tego tematu - nabrali wody w usta i  milczą. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dami 12:19:23 | 2011-04-11
W przypadku usuniętej tablicy problemem jest podobno słowo ludobójstwo na niej umieszczone. Zostało ono użyte w stosunku do mordu w Katyniu przez radziecką komisję, kiedy po raz pierwszy obarczano winą za Katyń Niemców. Teraz, kiedy Rosjanie oficjalnie uznali swoją odpowiedzialność za zbrodnię katyńską słowo ludobójstwo okazuje się już niewłaściwym, przesadzonym i jątrzącym. Choć zbrodnia nie zmieniła się zmieniają się słowa ją określające. To, co można powiedzieć w stosunku do Niemców, nie jest właściwe w stosunku do Rosjan. Dziwny jest ten świat.
Rosjanie prawdopodobnie zwrócą nam tablicę tak szybko jak zwrócili nam szczątki samolotu. Wszak na słowach prawdziwego komsomolca można zawsze polegać.

Oceń odpowiedz

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook