28 mln dzieci pozbawiono edukacji

28 mln dzieci jest "pozbawionych edukacji z powodu konfliktów zbrojnych", narażających je m.in. na ataki na szkoły, gwałty i przemoc seksualną - poinformowało UNESCO w opublikowanym we wtorek raporcie.

 

Spośród 67 mln dzieci w wieku szkolnym, które nie chodzą na lekcje, "42 proc., czyli 28 mln, mieszka w biednych krajach trawionych konfliktami" - podkreśla UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) w raporcie zatytułowanym "Ukryty kryzys: konflikty zbrojne a edukacja".

 

Liczba 28 mln dotyczy 2008 r. - podkreśla UNESCO, dodając, że nie dysponuje wcześniejszymi danymi.

 

Jednym z największych problemów jest to, że "strony uczestniczące w konflikcie umyślnie zwracają się przeciwko dzieciom i szkołom" - oświadczył szef raportu Kevin Watkins.

 

I tak w Afganistanie w 2009 r. przeprowadzono co najmniej 613 ataków na szkoły, podczas gdy rok wcześniej było ich 347.

 

Gwałty i generalnie przemoc seksualna są "szeroko stosowane jako taktyka wojenna", a strach przed przemocą fizyczną "uniemożliwia dzieciom, a zwłaszcza dziewczynkom, chodzeniem do szkoły" - zaznaczono w raporcie.

 

UNESCO zwraca też uwagę na to, że pomoc humanitarna "omija dzieci" tych krajów - "mniej niż 2 proc. pomocy humanitarnej", czyli 149 mln dol. jest przeznaczane na edukację, "co pozwala zaspokoić jedynie nieznaczną część próśb o pomoc" w tym sektorze - dodał Watkins.

 

UNESCO postuluje m.in. powołanie Międzynarodowej Komisji ds. Gwałtów i Przemocy Seksualnej oraz reformę systemu pomocy humanitarnej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook