Porwali supertankowiec z 2 mln baryłek ropy

Pływający pod grecką banderą supertankowiec Irene SL został uprowadzony w środę u wybrzeży Omanu przez uzbrojonych napastników. Na pokładzie znajdowała się 25-osobowa załoga - poinformowało ministerstwo gospodarki morskiej Grecji.

 

Statek płynął z Kuwejtu do Stanów Zjednoczonych z ładunkiem około 270 tys. ton ropy naftowej. Został zaatakowany przez piratów około 360 kilometrów na wschód od Omanu.

 

Według greckiego ministerstwa gospodarki morskiej, w momencie ataku władze straciły kontakt z załogą, w skład której wchodzi siedmiu Greków, 17 Filipińczyków i Gruzin.

 

Irene SL to drugi tankowiec, który został zaatakowany w tym regionie w ciągu dwóch dni. We wtorek somalijscy piraci uprowadzili na Oceanie Indyjskim włoską jednostkę płynącą z Sudanu do Malezji. Według wstępnych danych nikt z 22-osobowej załogi tankowca Savina Caylyn nie ucierpiał w wyniku ataku, mimo że doszło do użycia broni palnej.

 

Jak poinformował we wtorek rzecznik misji antypirackich sił morskich UE, uprowadzona włoska jednostka zmierza w kierunku Somalii.

 

Porwania dużych tankowców jest znaczącą zmianą w działaniach piratów na Oceanie Indyjskim; nowe zjawisko może zaszkodzić strategicznym szlakom żeglugowym - oceniło w środę stowarzyszenie właścicieli tankowców Intertanko.

 

 

"Uprowadzenie przez piratów greckiego tankowca z 2 mln baryłek kuwejckiej ropy dla USA, dokonane na jednym z głównych szlaków morskich oznacza istotną zmianę, jeśli chodzi o wpływ kryzysu związanego z piractwem na Oceanie Indyjskim" - powiedział dyrektor Intertanko, Joe Angelo. "Jeśli piractwo na Oceanie Indyjskim nie osłabnie, zaszkodzi to tym kluczowym szlakom żeglugowym, poważnie zakłócając transport ropy do USA i innych rejonów świata" - ostrzegł Angelo.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook