Najkosztowniejsza klęska żywiołowa w historii

Powodzie, które zdewastowały rozległe terytoria Australii włącznie z trzecim największym miastem kraju - Brisbane będą zapewne najbardziej kosztowną klęską naturalna w historii kraju - powiedział w poniedziałek minister skarbu Australii, Wayne Swan.

 

Kolosalne koszty oczyszczania i rekonstrukcji stanu Queensland, szczególnie dotkniętego przez powódź, wyniosą około 10 mld USD, czyli 9,8 dolarów australijskich.

 

Rachunki za odbudowę zniszczonych regionów będą jeszcze rosnąć, ponieważ powodzie dotarły w niedzielę na południe kraju. Ulewne deszcze spowodowały, że zaczęły wylewać rzeki w położonym na południu stanie Wiktoria, drugim najbardziej zaludnionym w kraju.

 

Powodzie zostawiły po sobie ślad już w czterech australijskich stanach, spowodowały śmierć co najmniej 17 osób.

 

Skala tej klęski żywiołowej przerosła jedno z najcięższych wspomnień Australijczyków, czyli zniszczenia, które spowodował w 1974 roku cyklon Darwin, który pozostawił 43 tys. osób bez dachu nad głową.

 

Członek zarządu banku centralnego Australii (Reserve Bankof Australia), Warwick Mc Kibbin ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że zniszczenia w Queensland mogą zmniejszyć wzrost gospodarczy o 1 proc., co przekłada się na koszt rzędu 13 mld dol.

 

Powodzie spowodują wzrost cen żywności i podniosą inflację.

 

Agencja ratingowa Moody's Investors Service poinformowała jednak w poniedziałek, że rating stanu Queensland - Aa1 - nie zostanie obniżony na skutek kosztów odbudowy.

 

Najgorsza od 50 lat powódź w tym stanie przez pewien czas obejmowała obszar wielkości Francji i Niemiec razem wziętych. Zniszczone są domy, mosty, linie kolejowe. Poważnie ucierpiał też eksport węgla, którego wydobycie jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki w tym stanie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook