Jemen wypowiada wojnę Al-Kaidzie

Władze Jemenu tworzą jednostki antyterrorystyczne, których zadaniem będzie zwalczanie Al-Kaidy bezpośrednio w jej bastionach - informuje w niedzielę agencja Associated Press, powołując się na anonimowego przedstawiciela jemeńskich służb bezpieczeństwa.

 

W Jemenie są już wprawdzie dobrze wyszkolone, finansowane przez USA jednostki antyterrorystyczne, podległe wojsku i MSW, ale po raz pierwszy takie siły mają zostać rozmieszczone na obszarach, które są dotąd dla Al-Kaidy w miarę bezpiecznym schronieniem.

 

Stany Zjednoczone domagają się od władz jemeńskich rozprawy z Al-Kaidą, która umocniła swą obecność w Jemenie i coraz częściej właśnie tam organizuje terrorystyczne ataki za granicą.

 

Nowe jemeńskie jednostki antyterrorystyczne mają działać w prowincji Szabwa w środkowym Jemenie, gdzie - jak się przypuszcza - ukrywa się radykalny amerykański duchowny jemeńskiego pochodzenia Anwar al-Awlaki, wzywający do zabijania Amerykanów, a także w górzystej prowincji Marib w środkowej części kraju oraz w prowincjach Abjan na południu i Hadramaut na wschodzie, gdzie schroniło się wielu ludzi Al-Kaidy.

 

Według agencji AP, powołującej się na anonimowych przedstawicieli władz USA, w ramach wspólnej amerykańsko-jemeńskiej operacji przeciwko Al-Kaidzie w Jemenie mogłyby uczestniczyć amerykańskie siły specjalne, działając wspólnie z jemeńskimi siłami antyterrorystycznymi. Obecnie USA zwalczają Al-Kaidę w Jemenie, wykorzystując bezzałogowe samoloty Predator i Reaper.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sebi 10:38:42 | 2010-12-27
Amerykanie w rzeczywistości kompletnie nie sa zainteresowani rozbiciem Al-Kaidy. Dedykowane jednostki amerykańskie mogą to zrobić w kilka minut. Zaletą istniejącej sytuacji jest fakt że wiadomo gdzie i co robi Al-Kaida i można ją kontrolować. Oczywiście cena takiej kontroli jest ogromna, jak pokazał niedzielny zamach w Pakistanie, gdzie zginęło ponad 40 osób - biedacy którzy przyszli po wydawane jedzenia w ramach akcji humanitarnej.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~FD25B 00:03:37 | 2010-12-27
Największy terrorysta to Unia...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?