Białoruś/ MSZ: Sikorski miał sfałszowane dane

Rzecznik MSZ Białorusi Andrej Sawinych oświadczył w czwartek, że polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski miał sfałszowane dane na temat wyników wyborów prezydenckich na Białorusi, które odbyły się w minioną niedzielę.

 

"Sądząc po cyfrach, na jego biurko trafiły sfałszowane dane, które według naszych informacji zostały podrzucone do internetu w imieniu ukraińskiej firmy TNS (która prowadziła badania exit polls w trakcie wyborów - PAP)" - powiedział rzecznik MSZ.

 

Dodał, że "szef tej firmy Mykoła Czuryłow tego samego dnia osobiście zaprzeczył tym cyfrom i skrytykował organizatorów prowokacji".

 

"Firma TNS, jak i inne firmy, które prowadziły sondaże wśród wyborców po głosowaniu, potwierdziła zwycięstwo urzędującego prezydenta (Alaksandra Łukaszenki). Widocznie minister spraw zagranicznych Polski w danym momencie nie dysponował tą informacją" - powiedział Sawinych.

 

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki w odpowiedzi na te twierdzenia podkreślił w czwartkowej rozmowie z PAP, że strona polska podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie wyników wyborów.

 

Radosław Sikorski powiedział we wtorek, że według źródeł, którym polskie MSZ daje wiarę, Łukaszenka "nie wygrał tych wyborów". Zgodnie z danymi, na które powołał się minister, w głosowaniu przedterminowym, które trwało pięć dni przed dniem właściwych wyborów 19 grudnia, Łukaszenka uzyskał dużo mniej niż 50 proc. i dostał mniej niż 50 proc. także w głosowaniu w niedzielę.

 

Centralna Komisja Wyborcza w Mińsku ogłosiła w poniedziałek nad ranem wyniki, zgodnie z którymi ubiegający się o czwartą kadencję szef państwa otrzymał prawie 80 proc. głosów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~dezinformacja 14:44:21 | 2010-12-24
 coraz popularniejsza. zamiast wykradac informacje puszcza sie w obieg fałszywe i powoduje dziwne reakcje

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?