Merkel: zmiana traktatu UE do końca 2012 r.

Merkel: zmiana traktatu UE do końca 2012 r.
(fot. EPA/Bernd Weissbrod)
PAP / drr

Do końca 2012 roku kraje UE powinny zakończyć ratyfikację planowanej nowelizacji Traktatu z Lizbony, prowadzącej do ustanowienia trwałego mechanizmu antykryzysowego dla państw strefy euro - oświadczyła w środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wyraziła przekonanie, że w czwartek na szczycie UE w Brukseli dojdzie do porozumienia w sprawie wprowadzenia do traktatu UE nowego "precyzyjnego i zwięzłego zapisu". Zdaniem Merkel prawdopodobnie już w marcu 2011 roku Rada Europejska będzie mogła jednomyślnie podjąć decyzję o zmianie traktatu, a następnie wszystkie 27 państw UE przeprowadzą ratyfikację tej uproszczonej nowelizacji.

- Będziemy zabiegać o to, by termin zakończenia tej procedury wyznaczyć na koniec 2012 roku - powiedziała Merkel, prezentując w Bundestagu informację rządu przed szczytem Unii.

- O odwołaniu się do mechanizmu będziemy decydować w strefie euro jednomyślnie - dodała Merkel. - Wsparcie finansowe będzie uzależnione od surowych warunków. Według niemieckiej kanclerz prywatni inwestorzy zostaną częściowo obarczeni kosztami walki z kryzysem. - Ważne jest, by pomoc finansowa (dla zadłużonego kraju) była także w przyszłości rozwiązaniem, po które sięga się tylko w ostateczności - dodała.

DEON.PL POLECA

Merkel zapewniła, że walkę z kryzysem w strefie euro traktuje jako "testament" twórców idei integracji europejskiej. - W pierwszej linii chodzi o polityczne zadanie, w którym zawsze obowiązuje jedna zasada: nikt w Europie nie pozostanie sam, nikomu w Europie nie wolno pozwolić upaść, Europa może udać się tylko wspólnie - powiedziała.

- Unia gospodarcza i walutowa to wspólnota odpowiedzialności (...) Dla trwałego sukcesu musimy wszyscy - zarówno organy UE i kraje członkowskie - sprostać tej odpowiedzialności - dodała.

Zdaniem Merkel wyzwaniem na kolejne lata jest "głębsza polityczna oraz gospodarczo-polityczna integracja". Jak zastrzegła, nie należy jednak "popełnić błędu uwspólnotowienia ryzyka - do czego doszłoby np. w przypadku emisji euroobligacji". - To nie jest żadne rozwiązanie. Jest nim natomiast większa harmonizacja i większa konkurencyjność w państwach członkowskich UE, a szczególnie krajach strefy euro - oceniła Merkel.

Emitowanie euroobligacji o jednolitym oprocentowaniu zaproponował w zeszłym tygodniu premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. Berlin stanowczo odrzucił tę inicjatywę, obawiając się większych kosztów obsługi zadłużenia Niemiec. Juncker oskarżył Merkel o "nieeuropejską" postawę, zaś szef dyplomacji Luksemburga Jean Asselborn ostrzegł Niemcy oraz Francję przed arogancją wobec innych państw UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel: zmiana traktatu UE do końca 2012 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.