Iran dostał pociski od Korei Północnej

Iran otrzymał od Korei Północnej zaawansowane technologicznie pociski rakietowe - podał "New York Times", cytując amerykańskie dokumenty dyplomatyczne ujawnione przez portal Wikileaks. Dziennik podkreśla, że pociski mogą zostać wystrzelone na odległość umożliwiającą Teheranowi atak na Europę Zachodnią.

 

Zgodnie z depeszą z 24 lutego 2010 roku, która była wymieniana pomiędzy wysokimi rosyjskimi urzędnikami a amerykańskim Departamentem Stanu, a którą opisuje "NYT", Iran od Korei uzyskał 19 rakiet BM-25, które powstały w wyniku modyfikacji rosyjskich R-27.

 

Jak zauważa "NYT", północnokoreańskie pociski mogą przenosić głowice jądrowe. Ich zasięg wynosi ponad dwa tysiące mil. Dotychczas Iran miał pociski, które mogły zostać wystrzelone na maksymalną odległość 1,2 tys. mil - zauważa "NYT". Pociski te po raz pierwszy mogły dać Iranowi zdolność do ataku na zachodnioeuropejskie stolice oraz Moskwę.

 

Amerykański wywiad w dokumencie podkreśla, że Waszyngton do tej pory nie posiadał wiedzy, jakoby Teheran posiadał tak silną broń.

 

Ponadto amerykańscy urzędnicy ostrzegli, że mogą one przyspieszyć rozwój irańskich międzykontynentalnych rakiet balistycznych, tzw. rakiet dalekiego zasięgu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook