Korea: Phenian grozi nowymi atakami

Korea Północna ostrzegła, że dokona nowych ataków jeśli sąsiad z południa "posunie się znów do militarnych prowokacji". Seul natomiast zapowiedział wzmocnienie obrony swojego zachodniego wybrzeża.

 

Według oficjalnej agencji KCNA, powołującej się na anonimowych wojskowych północnokoreańskich, "Korea Północna dokona bez wahania drugiej, a nawet trzeciej, serii ataków, jeśli podżegacze wojenni w Korei Południowej dopuszczą się ponownie lekkomyślnych prowokacji militarnych".

 

Tymczasem rzecznik prezydenta Korei Południowej Li Miung Baka oświadczył w czwartek, że po ostatnim poważnym incydencie Korea Południowa zamierza rozbudować swój potencjał wojskowy na zachodnim wybrzeżu. Na pięciu wyspach położonych na Morzu Żółtym mają być rozmieszczone dodatkowe oddziały wojskowe, w tym siły lądowe.

 

Rzecznik podkreślił, że wcześniej rząd w Seulu zamierzał zredukować swoje siły zbrojne w tym rejonie.

 

Również w czwartek Phenian odrzucił ofertę dowództwa sił ONZ w Korei Południowej zorganizowania rozmów na szczeblu dowódców wojskowych w celu obniżenia napięcia na półwyspie i wymiany informacji po wtorkowym incydencie.

 

Premier Chin Wen Jiabao oświadczył, że Chiny przeciwne są "wszelkim prowokacjom militarnym".

 

Na ostrzelanej przez artylerię Korei Północnej wyspie Yeonpyeong zginęły - według najnowszych danych południowokoreańskich - 4 osoby a 18 zostało rannych. Armia Korei Południowej odpowiedziała ogniem.

Obie strony oskarżają się nawzajem o sprowokowanie incydentu i zapewniają, że to nie one pierwsze otworzyły ogień.

 

Napięcie pomiędzy oboma państwami koreańskimi, które wciąż oficjalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ w 1953 roku podpisano jedynie rozejm, zaostrzyło się na początku roku. Seul oskarżył wówczas Phenian o zatopienie południowokoreańskiego okrętu, na którym zginęło 46 marynarzy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Dami 09:01:29 | 2010-11-25
Komuniści zawsze bronią pokoju za wszelką cenę. Cóż tam życie kilku osób, pokój się liczy, pokój. A Chiny również są za pokojem na całym świecie i przeciwne są "wszelkim prowokacjom militarnym" w wykonaniu wrogów pokoju czyli tych co nie myślą tak jak oni i ich sojusznicy. W myśleniu chińskich komunistów Korea nie zrobiła niczego godnego potępienia, broniła bowiem pokoju. A źli pobratymcy z południa próbowali pokój zniszczyć ohydną prowokacją militarną. Można nawet powiedzieć,że Korea Płn. odpowiedziała gorącą miłością na ten zamach na prawdziwy pokój i powinna być za to uwielbiona przez kochające pokój narody świata.

Pokój na świecie będzie się umacniał bowiem Chiny wydają niesamowite, coraz większe kwoty na rozbudowę armii. Możemy spać spokojnie.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook