"Jest powód do obaw, ale nie do histerii"

Zagrożenie terrorystyczne dla Niemiec jest realne i musimy się na nie przygotować - powiedziała w środę niemiecka kanclerz Angela Merkel w swoim wystąpieniu w trakcie debaty Bundestagu nad ustawą budżetową na 2011 rok.

 

- Jest powód do obaw, ale nie do histerii - dodała szefowa rządu. Merkel zwróciła uwagę, że w związku z zagrożeniem zaostrzono środki bezpieczeństwa wokół budynku Reichstagu, w którym odbywa się środowa debata budżetowa.

 

Szklaną kopułę Reichstagu zamknięto dla zwiedzających, wokół budynku ustawiono barierki. W miniony weekend media podawały, że terroryści planują zamach na siedzibę niemieckiego parlamentu. Jak podkreśliła Merkel, groźby terrorystów nie wpłyną jednak na pracę parlamentu.

 

- W tej dziedzinie będziemy musieli ściśle współpracować z innymi krajami. Globalizacja to nie tylko problem gospodarczy. Globalne powiązania są też ważne dla sfery bezpieczeństwa - powiedziała kanclerz.

 

Jak dodała, Niemcy powinny odpowiedzieć na zagrożenie ze strony międzynarodowego terroryzmu także w drodze rozwiązań ustawodawczych. Merkel wyraziła nadzieję na kompromis w spornej sprawie prewencyjnego gromadzenia danych o połączeniach telefonicznych i internetowych.

 

Wiosną niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał, że nakaz automatycznego gromadzenia i przechowywania przez sześć miesięcy takich danych przez firmy telekomunikacyjne jest sprzeczny z konstytucją. Wobec zwiększonego zagrożenia terrorystycznego politycy rządzącej w Niemczech chadecji wskazywali w minionych dniach na potrzebę przywrócenia możliwości gromadzenia danych. Przeciwna temu jest jednak koalicyjna liberalna FDP.

 

Od tygodnia w całych Niemczech obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa w związku z informacjami o planowanym na koniec listopada zamachu. Intensywnie patrolowane są przede wszystkim dworce i lotniska. Władze obawiają się takiego scenariusza, jak w Bombaju w 2008 roku, gdy terroryści zaatakowali dwa luksusowe hotele i centrum żydowskie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?