Fotyga i Macierewicz w Kongresie USA

Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga i poseł Antoni Macierewicz (PiS), przebywający z wizytą w Waszyngtonie w związku z katastrofą pod Smoleńskiem, spotkali się w środę z republikańskim kongresmanem z Kalifornii Daną Rohrabacherem.

 

Jest on członkiem Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. Biuro kongresmana potwierdziło, że spotkanie miało miejsce.

 

Fotyga i Macierewicz poinformowali, że poprzedniego dnia odbyli spotkania z ekspertami ds. lotnictwa i specjalistami w zakresie problematyki Europy Środkowej i Wschodniej. Nie podali jednak bliższych szczegółów.

Fotyga powiedziała, że spotkania te "mogą dostarczyć wiedzy eksperckiej w sprawie katastrofy smoleńskiej" i mogą "wspomóc zarówno polskie władze, jak i zespół parlamentarny w dojściu prawdy na ten temat".

 

Chodzi o zespół parlamentarny ds. wyjaśnienia katastrofy pod Smoleńskiem, któremu przewodniczy poseł Macierewicz. Jego wizyta wraz z byłą szefową MSZ ma na celu uzyskanie amerykańskiego poparcia dla inicjatywy utworzenia międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy.

 

- Wszystko wskazuje na to, że do czasu naszego wyjazdu ukształtuje się tutaj (w USA - red.) zespół ekspercki, który będzie wspomagał nasz zespół parlamentarny. Nasze wczorajsze rozmowy doprowadziły też do zaangażowania się szeregu osób związanych z lotnictwem bezpośrednio, a także z informacją na temat lotnictwa - powiedział w środę Macierewicz na spotkaniu z korespondentami polskimi w Waszyngtonie.

 

- Rozmawiamy także o szerszym tle politycznym. Jesteśmy tutaj, żeby zabiegać o zainteresowanie amerykańskie dla Europy Środkowej i Wschodniej, w tym dla Polski - dodała Fotyga.

 

Zapytany, czy nie obawia się, że polska dyplomacja będzie usiłowała im przeszkodzić w osiągnięciu celu wizyty, Macierewicz odpowiedział przecząco. - Nic takiego nie sądzimy. Nikogo o nic nie podejrzewamy, naprawdę - zapewnił.

 

Kongresman Rohrabacher, reprezentujący okręg w Kalifornii, jest członkiem Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów i należy do grupy najbardziej konserwatywnych członków Kongresu. Przez pewien czas przewodniczył podkomisji ds. aeronautyki i przestrzeni kosmicznej.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 18:37:53 | 2010-11-17
Tak wielu użytkowników Deonu powatpiewało w zaangażowania poważnych osób z USA w sprawe smoleńską!
Teraz przynajmniej kilku niezależnych fachowców na których trudno będzie wywrzeć nacisk zajmie się sprawą.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook