Niemcy: Rząd ostrzega przed zamachami

Niemiecki rząd ma informacje wskazujące na planowany pod koniec listopada atak terrorystyczny w Niemczech - poinformował w środę w Berlinie minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

 

Wskazówki te przekazały zagraniczne służby. W związku ze zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym w całym kraju zaostrzono w środę środki bezpieczeństwa. Intensywniejszych kontroli policyjnych należy spodziewać się zwłaszcza na dworcach i lotniskach. - Działania mają charakter zapobiegawczy i odstraszający - dodał de Maiziere na konferencji prasowej.

 

Mówił on o "konkretnych sygnałach i konkretnych śladach" związanych z planowanym zamachem. - Mamy powody do obaw, ale nie do histerii - zapewnił. - Pokażemy siłę, ale nie damy się zastraszyć (...) Nie pozwolimy, by terroryści ograniczyli nasz sposób życia - dodał.

 

Według niemieckiego ministra obecnie sytuacja przypomina tę sprzed wyborów parlamentarnych we wrześniu zeszłego roku, gdy zaobserwowano m.in. większą liczbę publikowanych w internecie przez grupy terrorystyczne nagrań wideo z pogróżkami pod adresem Niemiec oraz zwiększoną intensywność przemieszczania się osób powiązanych z grupami islamistycznymi, w tym w kierunku Pakistanu.

 

- Już przed rokiem opracowaliśmy odpowiednie koncepcje zapewnienia bezpieczeństwa, które obecnie są wdrażane - dodał de Maiziere. Zapewnił, że wszelkie działania podejmowane są w porozumieniu z innymi krajami. Nie wykluczył też przeprowadzania w pojedynczych przypadkach kontroli na granicach w strefie Schengen i intensywniejszej obserwacji tych granic.

 

Pod koniec października na lotniskach w Anglii i Dubaju przechwycono dwie nadane pocztą lotniczą przesyłki z ładunkiem wybuchowym, adresowane do synagog w USA. Jedna z paczek została wcześniej przeładowana na lotnisku w Kolonii-Bonn w Niemczech. Kilka dni później w sortowni poczty Urzędu Kanclerskiego w Berlinie przechwycono adresowaną do kanclerz Niemiec Angeli Merkel przesyłkę z niebezpieczną substancja zapalającą. Paczka ta została wysłana z Grecji.

 

W zeszłym tygodniu niemieckie media informowały powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa, że siatka terrorystyczna Al-Kaida planuje przeprowadzenie niebawem zamachów w Europie, w tym w Niemczech. Według tych podejrzeń w planowanie zamachów uwikłanych jest od 15 do 25 islamskich radykałów, którzy przeszli szkolenia w obozach terrorystycznych na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

 

Scenariusze ataków miałyby przypominać wydarzenia w Bombaju z 2008 roku, gdzie terroryści zaatakowali dwa luksusowe hotele i centrum żydowskie. Napastnicy byli uzbrojeni w granaty i broń szybkostrzelną, dysponowali telefonami satelitarnymi oraz nawigatorami GPS. W zamachach w Bombaju zginęło 195 osób, a ponad 300 zostało rannych.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?