Stenogram rozmów z Putinem; jest też o Polsce

Na polecenie sądu kancelaria prezydenta Bułgarii Georgi Pyrwanowa opublikowała w sobotę stenogram jego rozmowy z ówczesnym prezydentem Rosji Władimirem Putinem ze stycznia 2008 r. W jednym z fragmentów Putin mówi o "obstrukcji" Polski w sprawie Nord Stream.

 

Nawiązując do konkurencji w Europie o trasy gazociągów i ropociągów, Putin oświadczył: - To jest prawdziwa wojna. Wiecie, jaką obstrukcję zorganizowali nam nasi polscy bracia. Tylko dlatego, że zrezygnowaliśmy z drugiej rury przez ich terytorium. Oni już mają jeden rurociąg, chcieli mieć drugi, a kiedy my, dążąc do dywersyfikacji, postanowiliśmy, że druga rura przejdzie pod dnem Morza Bałtyckiego, zorganizowali nam światowy skandal. Doszło do destrukcji dwustronnych stosunków".

 

Do opublikowania stenogramu rozmów z Putinem z jego poprzedniej wizyty w Bułgarii zobowiązał kancelarię Pyrwanowa Sofijski Sąd Administracyjny na wniosek dziennikarza prowincjonalnego tygodnika "Desant", który w marcu zwrócił się o zgodę na wgląd do stenogramu. Gdy nie otrzymał odpowiedzi, złożył do sądu skargę na milczącą odmowę ze strony kancelarii prezydenckiej.

 

Orzeczenie sądu ogłoszono w piątek wieczorem. Nakazał on upublicznienie dokumentu na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

 

Stenogram nie zawiera nieznanych faktów. Podczas rozmów, które odbyły się 18 stycznia 2008 r., Bułgaria i Rosja wstępnie porozumiały się co do realizacji trzech dużych regionalnych projektów energetycznych z rosyjskim udziałem: gazociągu pod Morzem Czarnym South Stream, ropociągu Burgas-Aleksandrupolis omijającego cieśninę Bosfor oraz budowy drugiej elektrowni atomowej przez rosyjski Atomstrojeksport.

 

Po tych rozmowach Pyrwanow komentował, że Bułgaria wywalczyła "wielkiego szlema w energetyce".

 

Stenogram ukazał się na internetowej stronie prezydenta na kilka godzin przed pierwszą od 2008 r. wizytą Władimira Putina w Sofii, tym razem w charakterze premiera. Jej celem jest przyspieszenie projektów, o których była mowa prawie trzy lata temu. Zostały one zamrożone po powołaniu w Bułgarii centroprawicowego rządu Bojko Borysowa w lipcu 2009 r.

 

Stenogram został opublikowany, choć kancelaria prezydenta mogła się odwołać od decyzji sofijskiego sądu do wyższej instancji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~agape 07:35:14 | 2010-11-14
Jeżeli Putin uważał że prowadzi wojnę z Polską, to nic dziwnego że zaatakował nasze dowództwo w Smoleńsku. W miłości (PO do PiS) i na wjnie (rosyjsko-polskiej) wszystkie chwyty są dozwolonne.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook