"Obiecał, że zostanie wybrany uczciwie"

Alaksandr Łukaszenka obiecał Europie, że uczciwie wybierze siebie na prezydenta - tak "Niezawisimaja Gazieta" komentuje w środę wtorkowe rozmowy szefów MSZ Polski i Niemiec, Radosław Sikorskiego i Guido Westerwellego z przywódcą Białorusi w Mińsku.

 

"Wybory będą zgodne z najbardziej demokratycznymi standardami" - cytuje rosyjski dziennik deklarację Łukaszenki. "NG" odnotowuje też wypowiedź Sikorskiego, który oświadczył, że trzyma prezydenta Białorusi za słowo.

 

Dziennik zauważa także, iż "Łukaszenka, czując się gospodarzem sytuacji, w której przyjeżdżają (do niego) gońcy z Europy i proszą, by przeprowadził wybory w taki sposób, by mogli je uznać, skorzystał z okazji i przypomniał Brukseli niedawne przedłużenie sankcji wobec białoruskich urzędników".

 

"Niezawisimaja Gazieta" przekazuje również, że "reprezentanci opozycji wyrażali nadzieję, że celem wizyty nie była demonstracja poparcia dla Alaksandra Łukaszenki w zbliżających się wyborach, jak przedstawia to oficjalna propaganda".

 

"Chcieli sądzić, że w rozmowie sam na sam przedstawiciele Brukseli zdołają wyjaśnić Łukaszence, co go czeka w wypadku, jeśli wybory nie będą uczciwe, a co - jeśli będą wolne i demokratyczne" - pisze dziennik.

 

"NG" podkreśla, że "bez względu na to, co o swoich nadziejach mówią politycy opozycji, oni sami - podobnie jak większość politycznie wykształconej opinii publicznej - mają świadomość, że nadzieje takie są złudne". "Wszak już sam fakt, iż Łukaszenka uczestniczy w wyborach po 16 latach rządów, stanowi pogwałcenie demokratycznych standardów" - zaznacza dziennik.

 

"Tymczasem Europa prowadzi z nim dialog i - sądząc po ostatnich wydarzeniach - jest nawet gotowa widzieć w nim nowego szefa białoruskiego państwa, jeśli zdoła on przekonać europejskich obserwatorów i społeczność międzynarodową, iż procedury wyborcze były demokratyczne" - wskazuje "Niezawisimaja Gazieta".

 

Dziennik ocenia, że "europejska polityka stopniowego wciągania Łukszenki w demokratyzację" ma "słabą skuteczność". Zdaniem "NG", "obecnie korzysta na tym sam Łukaszenka".
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?