Sikorski: trzymamy Łukaszenkę za słowo

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniach w Mińsku, w których uczestniczył też szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle powiedział, że prezydent Alaksandr Łukaszenka obiecał przeprowadzenie uczciwych wyborów prezydenckich.

 

- Prezydent Białorusi solennie nam obiecał, że wybory będą uczciwe, a mniejszości będą respektowane. Trzymamy go za słowo - podkreślił polski minister na konferencji prasowej w siedzibie MSZ po rozmowach z szefem białoruskiej dyplomacji Siarhiejem Martynauem.

Wcześniej Sikorski i Westerwelle rozmawiali z Łukaszenką.

Sikorski pytany czy sądzi, że Łukaszenka będzie w przyszłości wykazywał dobrą wolę, odparł: "Po owocach ich poznacie".

- Dzisiaj podjąłem decyzję polityczną, ale która ma też konsekwencje finansowe, o odblokowaniu polskiego sprzeciwu dla wejścia Białorusi do Wymiaru Północnego Unii Europejskiej. Ma to być nasz gest dobrej woli - dodał Sikorski.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że gdyby Białoruś przeprowadziła uczciwe wybory, to mogłaby liczyć na pomoc z różnych źródeł - rzędu 3 mld euro w ciągu trzech lat. Zaznaczył, że Białoruś stoi przed szansą wykorzystania dobrodziejstw płynących ze współpracy z UE. "Powinny obowiązywać tu wartości demokracji, poszanowania prawa i poszanowania mniejszości" - powiedział.

Według Sikorskiego ważna jest jakość wyborów, a w mniejszym stopniu ich wynik.

Szef niemieckiego MSZ powiedział, że Europa życzy sobie dobrosąsiedzkich stosunków z Białorusią. - Współpracujemy z krajami, gdzie wartości demokratyczne są szanowane. Droga do Europy prowadzi przez wolne wybory. Chcemy to przesłanie skierować nie tylko pod adresem rządu Białorusi, ale i obywateli - podkreślił Westerwelle.

Zaznaczył, że przyjechał na Białoruś, żeby przekazać "proste przesłanie", żeby grudniowe wybory były demokratyczne.

Siarhiej Martynau poinformował, że ministrowie rozmawiali m.in. o udziale Białorusi w unijnym programie Partnerstwa Wschodniego. Podkreślił, że liczy na polepszenie stosunków między UE a Białorusią. - Obie strony są skłonne wykorzystać tę szansę - zadeklarował.

Wybory prezydenckie, w których rządzący Białorusią od 1994 roku Alaksandr Łukaszenka ubiega się o reelekcję, odbędą się 19 grudnia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ja 08:28:30 | 2010-11-03
Sikorski naiwniak czy ... PR-owiec?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zen 21:40:45 | 2010-11-02
Sikorski pojechał na Białoruś uczyć się demokracji. Nie wspomniał nawet o mieszkających tam Polakach.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?