Grecja: Policja rozpędziła protestujących gazem

Grecka policja użyła gazu łzawiącego w trakcie rozpędzania w czwartek około 150 manifestantów okupujących drugi dzień z rzędu ateński Akropol. Pracownicy Ministerstwa Kultury Grecji domagają się wypłaty zaległych pensji i przedłużenia umów o pracę.

 

Pracownicy resortu kultury zabarykadowali się na Akropolu w środę rano i odmówili wpuszczania turystów na teren tego najbardziej uczęszczanego zabytku, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione. Protestujący domagają się wypłaty zaległych pensji za okres dwóch lat.

- Policja i przemoc nie złamią naszego strajku - krzyczeli demonstranci w czwartek rano, wciąż blokując główne wejście na Akropol. Niektórzy trzymali transparenty z napisami: "Niezapłacone 24 miesiące", "Chcemy stałych umów (o pracę)".

Policjanci zdołali przedostać się na Akropol bocznym wejściem i użyli gazu łzawiącego przeciwko zgromadzonym przed głównym wejściem manifestantom i dziennikarzom. Co najmniej jednego demonstranta w kajdankach odprowadzono do policyjnego samochodu - podała agencja Associated Press. Według Reutera, zatrzymano pięciu demonstrantów.

Jak pisze AP, czwartkowe starcia obserwowało kilkudziesięciu turystów, którzy przyszli tego dnia zwiedzić Akropol, lecz tak jak poprzedniego dnia zostali odprawieni z kwitkiem.

- Zdajemy sobie sprawę, że pracownicy (Ministerstwa Kultury Grecji) mają prawo strajkować, ale to nie jest w porządku, że ludziom, którzy przyjechali z całego świata, by zobaczyć Akropol, nie pozwala się wejść do środka - powiedziała turystka z Hiszpanii. - Uważamy, że to wstyd. Nie będziemy polecać znajomym przyjazdu do Grecji - wtórowała jej turystka z Argentyny, która stała przed zamkniętym wejściem na Akropol.

Z powodu dramatycznej sytuacji finansowej rząd Grecji wstrzymał przyjmowanie nowych pracowników w sektorze publicznym; terminowe umowy o pracę nie są przedłużane.

Według związku zawodowego pracowników zatrudnionych na umowy terminowe w resorcie kultury, około 320 pracowników pracujących na takich zasadach straci pracę 31 października wraz z wygaśnięciem umów. - Przepisy nie pozwalają nam na odnowienie tych kontraktów, ale zaproponujemy nowe umowy o pracę - zapewnił w środę przedstawiciel Ministerstwa Kultury Grecji.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook