Zagrożenie atomowe ze strony Phenianu

Północnokoreański program nuklearny osiągnął "alarmujący poziom" i może spowodować zniszczenia w Korei Południowej, jeśli Phenian rozwinie mniejszą i bardziej mobilną broń - ocenił w środę wysoki przedstawiciel południowokoreańskich władz.

 

- Zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej rozwinęło się w szybkim tempie i osiągnęło alarmujący poziom; północnokoreański program nuklearny wciąż się rozwija, nawet teraz - powiedział prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa Kim Te Hio, cytowany przez południowokoreański dziennik "Dzung-ang Ilbo".

 

Phenian najprawdopodobniej dalej prowadzi swoje programy nuklearne, w tym eksploatację reaktora w ośrodku nuklearnym Jongbion, gdzie produkowany jest pluton, oraz program wysoko wzbogaconego uranu w celu produkcji bomb atomowych - dodał Kim.

 

Południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że Korea Północna jest w trakcie modernizowania ośrodka w Jongbion, uważanego za najważniejszy dla północnokoreańskiego programu nuklearnego.

 

Ośrodek nuklearny w Jongbion znajduje się 96 km na północ od stolicy Korei Północnej, Phenianu. W 2007 roku władze Korei Północnej zamknęły ośrodek na mocy porozumienia zawartego w ramach rozmów sześciostronnych (oba państwa koreańskie, Chiny, USA, Japonia i Rosja).

 

Demontażu urządzeń w Jongbion domagały się państwa prowadzące z Koreą Płn. rokowania na temat likwidacji jej programu nuklearnego. Jednak Phenian, po początkowej zgodzie na te żądania i rozpoczęciu demontażu, w kwietniu 2009 roku wycofał się z rokowań na temat swojego programu nuklearnego i zapowiedział wznowienie działalności ośrodka.

 

Korea Północna zareagowała w ten sposób na potępienie jej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za próbę z rakietą dalekiego zasięgu. Próba ta - według Phenianu - miała na celu wyprowadzenie na orbitę okołoziemską satelity. Jednak społeczność międzynarodowa odczytała ją jako test ofensywnej technologii rakietowej.

 

Amerykańska CIA ocenia, że Korea Płn. posiada materiały nuklearne wystarczające do produkcji 6-8 bomb atomowych. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Qbr 09:34:32 | 2010-10-06
Nie ma takiego miasta jak Phenian. Stolicą Korei Północnej jest Pjongjang.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook