Sikorski w ONZ o "solidarności dla rozwoju"

Tradycja Solidarności i pamięć o naukach papieża Jana Pawła II nakazują Polsce pomagać biednym krajom - podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski we wtorek w przemówieniu na forum ONZ w Nowym Jorku.

 

Szef polskiej dyplomacji przemawiał podczas sesji na temat Milenijnych Celów Rozwoju, na której podsumowywano dotychczasowy bilans realizacji tego oenzetowskiego programu pomocy dla biednych krajów, uchwalonego w 2000 r.

 

Państwa członkowskie zadeklarowały wtedy pomoc w poprawieniu w biednych krajach takich wskaźników rozwoju, jak śmiertelności niemowląt, analfabetyzmu, redukcja skali ubóstwa oraz walka z AIDS i innymi chorobami zakaźnymi.

 

- Tak jak inni pomogli narodowi polskiemu, tak i my czujemy się zobowiązani do udzielenia pomocy tym, którym się nie poszczęściło. Największy Polak, papież Jan Paweł II, wezwał nas do podjęcia się obowiązku solidarności na rzecz narodów, które aspirują do pełnego rozwoju. Poprzez nasze oddanie dla inicjatywy Milenijnych Celów Rozwoju odpowiadamy na ten apel - powiedział minister.

 

- Chociaż Polska jest relatywnym nowicjuszem w dziedzinie pomocy rozwojowej, naszą ambicją jest dostąpić ideału solidarności dla rozwoju - dodał.

W swym przemówieniu minister wezwał także międzynarodowe agencje pomocowe do wzięcia przykładu z wzorowej działalności na tym polu, jaką prowadzi w Afryce m.in. Fundacja Billa i Melindy Gatesów. Stosując biznesowe doświadczenia sektora prywatnego ograniczyli oni do minimum biurokrację uzyskując znaczną efektywność w swej działalności charytatywnej.

 

- Żadna korporacja, ani żaden rząd nie mogą sobie pozwolić na skąpstwo. Współpracując z prywatnym sektorem rządy mogą skutecznie pomóc ludziom, którzy desperacko pragną podźwignąć się z nędzy - powiedział minister.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?